NYT: Kuuepäevase sõja ajal oli Iisraelil igaks juhuks varuks ka tuumarelv

Esmaspäeval möödub 50 aastat Iisraeli ja tema araabia riikidest naabrite vahel peetud Kuuepäevasest sõjast. Ajaleht New York Times kirjutab sellel puhul, et Iisraelil oli "mustaks stsenaariumi" korral valmis kasutama ka tuumarelva.
1967. aasta 5.-10. juunini kestnud sõjas suutis Iisrael kindlalt võita oma vastaseid, kelleks olid Egiptus, Süüria, Jordaania, Iraak ja Liibanon, keda toetas veel suur hulk moslemimaid. Paberi peal palju võimsamate araabia riikide kaotused sõjas olid ulatuslikud - näiteks Iisraelil õnnestus peaaegu täielikult hävitada Egiptuse sõjavägi ning maavägede abil vallutati ka Siinai poolsaar.
Sõda oli jätkuks 1948. aasta sõjast pärit erimeelsustele ning selle tagajärjed - näiteks Gaza sektori, Läänekalda ja Golani kõrgendike vallutamine Iisraeli poolt - mõjutavad Lähis-Ida poliitikat tänapäevani.
Kuigi Iisrael suutis ülekaalukat vastast lüüa tänu efektiivsemale juhtimisele ja põhjalikult läbi mõeldud taktikale, kirjutab ajaleht New York Times nüüd ka seda, et Iisraelil oli "mustaks stsenaariumiks" valmis pandud ka palju võimsam vahend ehk tuumarelv.
Ajalehele intervjuu andnud erukindral Itzhak Yaakovi sõnul oleks salajane "viimsepäeva operatsioon" lastud käiku siis, kui oleks tekkinud oht, et Iisrael sõja kaotab.
Plaani kohaselt oli kavas korraldada demonstratiivne tuumaplahvatus ühel Siinai poolsaare mäel, et sellega hoiatada Egiptust ja tema liitlasi edasi tungimast. Plaan ja vajalik tuumalõhkepea pandi valmis vaid nädala aja jooksul enne sõja algust.
Tegelikkuses aga võitis Iisrael sõja nii kiirelt, et plaani ei antud käiku, isegi tuumalõhkepead ei viidud Siinai poolsaarele.
"See on 1967. aasta sõja viimane saladus," nentis Iisraeli tuumarelva temaatika juhtiv ajaloolane Avner Cohen erukindrali meenutuste kohta.
Toimetaja: Laur Viirand