Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafikud | Tööjõus osalemise määr Eestis on viimase 20 aasta kõrgeim

Teetöölised.
Teetöölised. Autor/allikas: Rene Suurkaev/ERR

Võrreldes 2016. aasta teise kvartaliga jäi tööhõive määr tänavu samale tasemele, tööjõus osalemise määr oli aga viimase 20 aasta kõrgeim, teatas statistikaamet esmaspäeval.

Töötuse määr oli statistikaameti andmetel tänavu teises kvartalis seitse protsenti, tööhõive määr 66,9 protsenti ja tööjõus osalemise määr 72 protsenti.

Võrreldes eelmise aasta teise kvartaliga jätkub tööealiste inimeste arvu aeglane vähenemine, kuid tööturul aktiivsete inimeste arv - hõivatute ja töötute summa - on jäänud samaks, 702 000.

Hõivatute arv kahanes 3500 inimese võrra ja mitteaktiivsete arv 6200 inimese võrra, olles 2017. aasta teises kvartalis hinnanguliselt vastavalt 653 500 ja 274 000.

Statistikaamet märkis, et tööjõus osalemise määr kasvas antud ajavahemikus peamiselt töötute lisandumise tõttu, mille üheks põhjuseks saab pidada seni mitteaktiivsete inimeste aktiveerumist.

Töövõimereformi tulemusel on viimasel paaril aastal vähenenud haiguse või vigastuse tõttu mitteaktiivne olemine. Võrreldes 2017. aasta esimese kvartaliga oli teises kvartalis haiguse või vigastuse tõttu mitteaktiivseid 5700 võrra vähem.

Viimase kümne aasta jooksul on järjest vähenenud tööturult õpingute tõttu eemal olijate arv. "Siin mängib rolli pigem kasvav soov õpingute ajal töötada või töötamise kõrvalt õppida, mitte aga õppijate osatähtsuse vähenemine. Viimase 20 aasta kõrgeimas tööjõus osalemise määras on oma osa ka vanemaealiste (50–74-aastased) mitteaktiivsuse jätkuval vähenemisel. Vanemaealiste tööjõus osalemise määr oli 60,7 protsenti ja töötuse määr 5,1 protsenti," seisab statistikaameti pressiteates.

Võrreldes selle aasta esimese kvartaliga, mil töötute arv oli suhteliselt väike, lisandus teises kvartalis 10 600 töötut. Aastataguse ajaga võrreldes on statistikaameti teatel muutus väiksem – töötute arv suurenes 3700 inimese võrra, jõudes 49 000, mis on vähem kui näiteks 2016. aasta kolmandas kvartalis.

Töötuse määr oli tänavu esimeses kvartalis 5,6, teises kvartalis seitse ja eelmise aasta teises kvartalis 6,5 protsenti. Eestlaste töötuse määr oli 2017. aasta teises kvartalis viis ning mitte-eestlastel 11 protsenti.

Kõige kõrgem tööhõive määr oli ootuspäraselt 25–49-aastaste meeste seas, 88 protsenti. See on üks protsendipunkt vähem kui 2016. aasta teises kvartalis. Samas vanuses naiste tööhõive määra tõus jäi alla ühe protsendipunkti ja oli 2017. aasta teises kvartalis 77,3 protsenti.

Põhitöökohal täis- ja osaajaga töötamise osatähtsus ning vaeghõive osatähtsus on aastaga muutunud alla 0,5 protsendipunkti. Osaajaga töötajaid, kes sooviksid töötada praegusest rohkem, oli tänavu teises kvartalis 5000.

"Kokkuvõtteks saab öelda, et tööturu näitajates oli väikeseid kõikumisi, kuid mitte midagi ebaharilikku ja 2017. aasta teine kvartal suuri muutusi ei toonud," märkis statistikaamet.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merit Maarits

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: