Vabaerakond ja EKRE soovivad presidendi kantselei kulutuste vähendamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kersti Kaljulaid Kadrioru lossi roosiaias.
Kersti Kaljulaid Kadrioru lossi roosiaias. Autor/allikas: Rene Suurkaev/ERR

Opositsioonis olevad Vabaerakond ja Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) leiavad, et presidendi kantselei kulud on liiga suured. Mõlemad erakonnad esitasid 2018. aasta riigieelarve seaduse eelnõule ettepaneku kantselei eelarvet kärpida.

EKRE pakkus, et presidendi kantselei tööjõu- ja majandamiskulusid tuleb vähendada 500 000 euro võrra. Selgituses seisab: "Vabariigi presidendi kantselei on ilmselgelt ülepaisutatud, arusaamatult ülepaisutatult käitutakse ka ametist lahkunud eelmise presidendi kinnisvara üleval pidamisel. Eesti maksumaksja ei pea nii suurt kulu kandma."

Vabaerakond leiab, et presidendi kantselei eelarvest võiks maha arvata 239 000 eurot ja põhjendab seda vajadusega kokku hoida. "Struktuurne eelarvepositsioon on 2018. aastal puudujäägis 0,25 protsenti SKP-st, mis moodustab rahandusministri kinnitusel ligi 61 miljonit eurot. Eesti eelarvepoliitika on seni olnud konservatiivne ehk orienteeritud ülejäägile," märkis Vabaerakond.

2018. aasta riigieelarve seaduse eelnõuga on presidendi kantselei jaoks ette nähtud 4,7 miljonit eurot.

2018. aasta riigieelarve seaduse eelnõule esitati kolmapäeval teiseks lugemiseks 50 muudatusettepanekut. Kõige rohkem muudatusettepanekuid ehk 27 esitas Vabaerakonna fraktsioon, valdavalt puudutavadki need ministeeriumite töö- ja majanduskulude kärpimist.

EKRE esitas 14 ettepanekut, mis soovivad samuti erinevatelt riigiasutustelt raha eelarverealt vähemaks võtta. Lisaks pakub EKRE, et Teater N099 võiks saada eelarvest 245 000 eurot vähem ja Eesti Rahvusringhääling viis miljonit eurot vähem ja venekeelne teleprogramm ETV+ tuleks sulgeda.

Reformierakonna fraktsioon tegi eelarvele neli muudatusettepanekut, millega näevad ette valitsussektori kulude vähendamist.

2018. aasta riigieelarve seaduse eelnõu järgi on eelarve kulude ja investeeringute maht 10,58 miljardit eurot ja tulude maht 10,33 miljardit eurot.

Kulud kasvavad 2017. aastaga võrreldes 922 miljoni euro võrra ehk 9,5 protsenti, kulud kasvavad 986 miljoni euro võrra ehk 10,6 protsenti.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: