Sputnik kasutab eksperdina KGB-ga koostöös kahtlustatud Eesti traktoristi

Sputnik Eesti
Sputnik Eesti Autor/allikas: ERR

Villem Rooda on 80-aastane mees, keda nimetatakse Sputniku Eesti eksperdiks ja Venemaa sõjaväeluure (GRU) kõrgemaks ohvitseriks.

Eesti Päevaleht kirjutab, et Rooda võtab Kremli propagandaväljaandes Sputnik pidevalt sõna analüütiku ja välisuudiste eksperdina, kirjutades nii Zapadi õppuste mõjust Venemaa välispoliitikale kui ka Süüria kodusõja küsimustest. Oma ekspertiisis tugineb ta tihti väidetavalt iseenese sõjaväeluure kogemustele.

Ometi on kõik need üksikasjalikud mälestused ja uhke ametinimetus puhas farss. Villem Rooda pole kunagi GRU ohvitserina töötanud. Alates 1950. aastatest kuni rajoonikoondiste laialisaatmisteni töötas ta hoopis Saaremaal ja Pärnu rajoonis traktoristina.

Ei ole teada, mis ajast Rooda end GRU ohvitseriks tituleerima hakkas, kuid esimene kirjalik märge sellest pärineb 2004. aastast, kui Rooda võttis koos oma elukaaslasega Viljandi ajalehes Sakala sõna paisjärve rajamise vastu ja tituleeris seal end endiseks sõjaväeluurajaks. Ent inimesed, kes on Roodaga elu jooksul kokku puutunud, nimetavad teda krooniliseks valetajaks. Tal on üsna palju teadmisi ja ta tunneb militaarteemade vastu suurt huvi. Sellele lisandub oskus kiiresti reageerida ning käigu pealt lugusid välja mõelda ja omavahel seostada.

Kuigi ühest küljest võib Rooda pidev GRU tausta kohta luiskamine tunduda halenaljakas, võib teda käsitleda ka inimesena, kes on olnud väidetavalt seotud KGBga ja nüüd uuesti üles leitud, et rakendada ta idanaabri propagandavankri ette.

Eesti Päevalehe andmetel võivad Villem Rooda kokku luuletatud lugude ohvrid olla ka osad Eesti ajaloolased, kes on tema väljamõeldisi raamatutes avaldanud.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: