Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti riik esitas ID-kaardi probleemide tõttu Gemaltole kahjunõude

{{1510648380000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Eesti riik on löönud kokku ID-kaardi turvariskiga seonduvad kulud ja kahjunõude oma lepingupartnerile esitanud, ütles politsei- ja piirivalveameti (PPA) arendusosakonna büroojuht Margit Ratnik, soovimata avaldada konkreetseid numbreid.

Ratnik rääkis teisipäeval Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) korraldatud infoüritusel, et Eesti riik oma kulud kokku löönud ja kahjunõude kaartide tootjafirmale Gemaltole esitanud.

"Kindlasti juristid tegelevad teemaga ja kui on rohkem selgust, saame sellest rääkida. Eesti riik on nõude esitanud ja see on töös," kinnitas Ratnik ja lisas, et nõue läks riigi poolt välja septembri alguses.

"Kui küsite riigi kulude kohta, vastan, et kulude lõplik vaade saab selgeks siis, kui viimane ID-kaart on uuendatud või uuendamata kaart välja vahetatud, sest mõjutatud kaarte on 750 000 - iga kaart omab mingil määral Eesti riigi jaoks kulusid," lisas ta.

Kui suure nõudega on tegemist, ei soovinud Ratnik kommenteerida, kuid rõhutas, et advokaadid teevad oma tööd väga hästi.

RIA eID valdkonna juht Margus Arm kutsus inimesi üles oma ID-kaarte uuendama, sest kauguuendamine on viimase nädalaga langenud.

Tema sõnul on e-residendid oma kaarte aktiivselt uuendanud. "Eileõhtuse seisuga oli uuendatud umbes 3800 e-residendi kaarti, see on tegelikult väga hea number," lausus ta.

Krüpteerimine ei ole praegu võimalik, kuid Arm ütles, et aktiivne arendustegevus käib ja loodetavasti suudetakse krüpteerimistarkvara kasutajatele pakkuda enne jõule.

Praeguseks on uuendatud 232 000 inimese ID-kaardid

Teisipäevase seisuga on ID-kaardi uuendanud 232 000 inimest, neist peaaegu 188 000 arvuti vahendusel ja 44 000 PPA teenindustes.

Kauguuendamise tempo on hetkel pigem tagasihoidlik, koormus madal ning ükski huviline ei tohiks Armi kinnitusel koormuse tõttu uuendamisega hätta jääda.

"Aktiivsem osa ID-kaardi kasutajatest on uuenduse ära teinud ning nüüd on kõigil teistel, kes kaarti elektrooniliselt harvem kasutavad, võimalus löögile saada ja ID-kaardi sertifikaadid ära uuendada,“ ütles ta.

Väiksel osal inimestest ei pruugi uuendatud sertifikaatidega ID-kaart korrapäraselt toimida või kaart lukustub. Selle põhjuseks on mitme asjaolu koosmõju, ennekõike vananenud operatsioonisüsteemide või ID-kaardi tarkvara mõne varasema versiooni kasutamine. PPA on sel kuul saanud paarsada taotlust lukku läinud kaartide garantiikorras ümbervahetamiseks.

Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab uuendada kas oma arvutis või PPA teenindustes järgmise aasta 31. märtsini.

1. aprillist peatatud sertifikaadid suletakse ning ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks tuleb taotleda PPA-lt uus kaart. ID-kaart kehtib isikuttõendava dokumendina sellel märgitud kuupäevani.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: