Alo Lõhmus: soovitus pühadeks – seikle e-riigi avastamata nurkades! ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Scanpix/Postimees/Mihkel Maripuu

Lõppev aasta kujunes Eesti e-riigile üsna ärevaks. ID-kaartidega juhtus midagi, mille koha ametnikud tõttasid kinnitama, et muretsemiseks pole vähimatki põhjust, endal väga murelikud näod peas. Tagatipuks selgus alles äsja, et ka sadade tuhandete eestlaste sotsiaalmeedia paroolid on kellegi poolt välja nuhitud ja lahti murtud. Jama kui palju.

Selle taustal tahaks meelde tuletada, et Eesti e-riik on tegelikult palju laiem kui vaid ID-kaardiga digiallkirja andmine või kõikvõimalikud muud ranget isikutuvastamist nõudvad e-teenused. E-riigi sisuline osa on ka riiklikud andmekogud, mis on täiesti avalikud, ei nõua enamasti mingit isikutuvastamist ning mis pakuvad igale kasutajale uskumatult kasulikku ja põnevat informatsiooni.

Säärased andmekogud on aastate jooksul pidevalt arenenud ja on tänaseks huvitavamad kui iialgi varem.

Esimesena tõstaksin esile maa-ameti geoportaali, kuhu äsja lisati uued, tänavu kevadel ja suvel pildistatud ortofotod, millel kuni 20-sentimeetrine eraldusvõime maapiirkondades ja kuni 10-sentimeetrine eraldusvõime linnades. Väga selgete ja detailirikaste fotode abil on igaühel võimalik meie kalli isamaa kohal kotkana lennelda ning laskuda lähemalt vaatama tuttavaid paiku.

Geoportaal on asendamatu abimees mitte üksnes maamõõtjale või metsamajandajale, vaid ka näiteks jalgsi- või jalgrattamatka kavandajale. Kuid geoportaal on ka ajavärav: kõige värskemaid ortofotosid on võimalik võrrelda vanemate, näiteks 1993. aastast pärinevate aerofotodega ning teha tähelepanekuid selle kohta, kuidas vahepeal möödunud aastakümnete jooksul on muutunud meie metsad, külad ja linnad.

Lisaks leidub geoportaalis 20. sajandi ajalooliste kaartide rikkalik kiht.

Kellele neist kaartidest veel väheks jääb, see võib suunduda rahvusarhiivi kaartide infosüsteemi, mis praegu sisaldab ligi 50 000 digiteeritud maakaarti. Rahvusarhiivi digiarhiiv on tõeline info-ookean, kuhu võib ajaloohuviline end unustada päevadeks, nädalateks või lausa kuudeks. Arvuti kaudu on võimalik uurida oma perekonnalugu ning tutvuda arvukate digiteeritud arhiiviallikate kollektsioonidega, samuti sirvida tuhandeid vanu fotosid. See kõik on mõistagi täiesti tasuta, tuleb vaid vormistada ennast digiarhiivi kasutajaks.

Rahvusarhiivi digiallikatele sekundeerivad rahvusraamatukogu peetav digiteeritud ajalehtede andmebaas, kuhu küll miskipärast ei raatsita lisada nõukogude ajal ilmunud ajakirjandust, ehkki Saksa okupatsiooni ajal ilmunud lehed on digiteeritud.

Ning kolmas suurepärane andmekogu on rahvusringhäälingu digiarhiiv. Sealt võimalik kuulata ja vaadata aastakümnete taguseid tele- ja raadiosaateid, näitkeks nautida Uduvere Ärni reportaaže aastast 1974 või kuulata kõnelemas nii Konstantin Pätsi kui ka Johannes Käbinit. Andmebaas sisaldab ka rikkalikku valikut aegumatu väärtusega dokumentaalfilmidest ja -saadetest, telelavastustest ning raadiokuuldemängudest.

Kellel on nende ja veel mitme teise suurepärase e-varamuga tutvus tegemata, neil soovitan just eelseisvate pikkade pühade ajal heita pilk meie e-riigi tõeliselt huvitavetesse ja väärtuslikesse piirkondadesse. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio päevakommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: