Guterres: fossiilkütustesse investeerimine ei ole jätkusuutlik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kivisöekaevandus.
Kivisöekaevandus. Autor/allikas: Greg Baker/AFP/Scanpix

Jätkuv fossiilkütustesse investeerimine määrab inimkonna jätkusuutmatuse tulevikku, hoiatas ÜRO peasekretär António Guterres kolmapäeval ja märkis, et aeg kliimamuutust peatada hakkab otsa saama.

Kivisöe, nafta ja gaasi tootmisse raha pumbata ei ole otstarbekas ka finantsiliselt, turud tuleb ümber orienteerida, rõhutas maailmaorganisatsiooni juht Bonni kliimakonverentsil.

"2016. aastal investeeriti fossiilkütustesse ja kõrge saastetasemega sektorisse umbes 697 miljardit eurot," ütles Guterres. "Me peame lõpetama panuste tegemise jätkusuutmatule tulevikule, mis seab ohtu nii säästud kui ühiskonna."

ÜRO peasekretär juhtis tähelepanu lõppevale aastale, mida iseloomustavad rängad üleujutused Aasias, põuad Aafrikas ja erakordne orkaanihooaeg Põhja-Ameerikas ning tõdes, et kliimamuutuse katastroofiline mõju inimkonnale on juba käes.

Süsinikdioksiidi tase atmosfääris on 800 000 aasta kõrgeim, kliimamuutus on meie aja oht, sõnas Guterres.

Bonni kõnelustel arutatakse 2015. aastal sõlmitud Pariisi kliimaleppe rakendamist. Maailma riigid on võtnud kliimaleppega eesmärgiks hoida globaalset soojenemist sel sajandil kahe või isegi 1,5 kraadi Celsiuse juures.

Sel nädalal on selgunud, et seni antud lubaduste täitmise korral suudetakse ellu viia vaid kolmandik hädavajalikust ja 2017. aastal tõuseb CO2 emissioon esimest korda kolme aasta jooksul.

"Kahe kraadi eesmärgi täitmise võimalus võib kaduda 20 aasta jooksul või varemgi," hoiatas Guterres. "Ja meil on vaid viis aastat aega kallutada emissioonikõverat 1,5 kraadi suunas. Me peame kärpima 2020. aastaks emissiooni veel vähemalt 25 protsenti."

ÜRO juht kutsus rikkaid riike täitma lubadust eraldada alates 2020. aastast igal aastal 84 miljardit eurot, et aidata arenguriikidel kliimamuutuste tagajärgedega toime tulla.

USA president Donald Trump ütles juunis Pariisi leppest lahkumisest teatades, et Washington ei anna enam raha selleks otstarbeks loodud Rohelise Kliima fondi.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: