Trump plaanib lubada nafta puurimise pea kõigis USA vetes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Naftaplatvorm.
Naftaplatvorm. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon on teinud vastuolulise ettepaneku lubada nafta ja gaasi puurimine seni kaitstud aladel Atlandi ookeanis ja Vaikses ookeanis.

Viieaastane plaan ajavahemikus 2019-2024 lubaks puurimise 90 protsendil USA rannikutest, sealhulgas Californias ja Maine'is, kus see on olnud keelatud aastakümneid, kirjutab The Guardian. Californias on olnud nafta puurimisele suur vastuseis alates 1969. aasta ulatuslikust naftareostusest, mis rikkus populaarsed rannad.

Trumpi administratsiooni plaaniga müüks USA ajaloo suurimal hulgal liisinguid naftafirmadele. Ettepanek näeb ette umbes 50 liisingut, nende hulgas 19 Alaska rannikul, seitse Vaikses ookeanis, 12 Mehhiko lahes ja üheksa Atlandi ookeanis. Atlandil lubataks puurimine esimest korda, millele seisavad vastu paljud kogukonnad idarannikul.

USA siseminister Ryan Zinke avaldas plaani neljapäeval, öeldes, et see tõukab edasi USA majandust. "Me tahame kasvatada oma riigi avamere energiatööstust, selle asemel et aeglaselt teiste riikide omale alla vanduda. See on selge erinevus energianõrkuse ja domineerimise vahel," ütles ta ajakirjanikele. "Meist saab tugevaim energia suurjõud."

Zinke sõnul toimub igasugune puurimine keskkonnasäästlikul viisil. Aastakümnete kalleim puurimise plaan sai siiski kiire pahameele osaliseks 60 keskkonnaühenduse, mõne vabariiklase ja üle saja USA seadusandja seas, kes on seda nimetanud häbiväärseks järeleandmiseks naftatööstusele. Mitu kuberneri on avaldanud pahameelt otsuse võimaliku mõju pärast mere ökosüsteemidele ja rannikumajandusele, mis sõltub turismist ja kalastamisest.

"Need ookeaniveed pole president Trumpi isiklik mänguplats," seisis keskkonnaühenduste avalduses. "Need kuuluvad kõikidele ameeriklastele ja avalikkus tahab, et need oleksid säilitatud ja kaitstud, mitte et neid müüdaks rahvusvahelistele naftaettevõtetele."

Ühendriikide eelmine president Barack Obama keelas vahetult enne ametist lahkumist jäädavalt nafta ja gaasi puurimise suurel osa USAle kuuluvatest vetest. Obama hakkas tööstusele seadma piiranguid peale 2010. aasta Deepwater Horizon naftaplatvormi uppumist Mehhiko lahte ja sellest põhjustatud ulatuslikku keskkonnakatastroofi.

Zinke on jällegi pakkunud, et vaid üks piirkond Alaska rannikul peaks olema puurimise eest kaitstud, kuivõrd selleks andis korralduse George W. Bush

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: