Läti tähistas iseseisvuspäeva seni suurima paraadiga ({{commentsTotal}})

{{1510995060000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Läti tähistas laupäeval 99. iseseisvuspäeva suurima sõjaväeparaadiga pärast iseseisvuse taastamist, teatas Läti kaitseministeerium laupäeval. Läti täidab järgmisel aastal lubaduse ja eraldab riigikaitsele kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT).

Järjest rohkem lätlasi soovib minna armeesse vabatahtlikuna aega teenima. Kohustuslikku ajateenistust Lätis pole ega ilmselt ka tule, kuid seim hakkas just sel nädalal reguleerima vabatahtlike osalust armees, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Rahval on lihtsalt huvi teenida armees, juhul kui näiteks ei taheta samal ajal olla siinses Kaitseliidus ehk Maakaitses. Nüüd on seim selle ka seadustanud, see on täiesti võimalik. Järgmisel aastal hakkavad toimuma suured õppused ja kui rääkida numbritest, siis Läti loodab järgmisel aastal 3000 reservväelast välja koolitada," rääkis Riias viibiv ERR-i korrespondent Ragnar Kond "Aktuaalsele kaamerale".

Läti armee on muutunud tugevamaks ja koos partneritega näidati laupäeval iseseisvuspäeva paraadil ka moodsat sõjatehnikat. Läti panustab õhukaitsele ja loodab tuleval aastal täiustada Lielvarde lennubaasi tehnilist poolt. Paraadil sai näha nii Läti enda kui ka seal viibivaid USA koptereid.

"Loodame saada lennubaasile tuleval aastal kõik vajalikud sertifikaadid. Selleks tuleb veel palju tööd teha. Tõhustama peame maapealse teenistuse tööd ja lennujaamale vajalikku tehnilist poolt. Ka inimesed vajavad väljaõpet. Kogu see töö juba toimub," selgitas Läti kaitseminister Raimonds Bergmanis.

Paraadil osales üle tuhande sõjaväelase. Kohal olid Kanada juhitavasse väegruppi kuuluvate riikide esindajad.

"Ühised õppused ja rahvusvahelised missioonid on näidanud, et vaprus ja distsipliin, mis kunagi aitasid saada iseseisvaks, pole Läti armeest kuhugi taganenud," ütles Läti president Raimonds Vējonis.

Keerulise rahvusvahelise olukorra tõttu jõuab Läti riigikaitsekuludega kahe protsendi piirini varem kui esialgu plaaniti. Rahas on see tuleval aastal 576 miljonit eurot. Läti seim loodab eelarve vastu võtta järgmisel nädalal.

"Mehhaniseerimine, Maakaitse arendamine, õhukaitse, kaitseoperatsioonid, insenertehniline pool ja meie võime partnereid vastu võtta - need on peamised valdkonnad, kuhu raha investeerime," ütles Bergmanis.

Paraadil osales üle tuhande kaitseväelase, kaitseliitlase, piirivalvuri, politseiniku ja päästja.

Paraadist võtsid osa ka Lätis baseeriva NATO rahvusvahelise pataljoni sõdurid ning Taani, Saksamaa, Eesti, Suurbritannia, Leedu, Rootsi ja USA relvajõudude esindajad.

Paraadi juhatas mereväe ülem Ingus Vizulis, selle võtsid vastu president Raimonds Vējonis, kaitseväe ülem Leonids Kalnins ja kaitseminister Raimonds Bergmanis.

 

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: ERR/BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: