Läti politseis on tõsine kaadrinappus, Riias on täitmata 500 ametikohta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Läti politseinikud.
Läti politseinikud. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Läti televisiooni uuriva ajakirjanduse saatest "De Facto" tõi pühapäeval välja, et Läti politseil on üha raskem uusi politseinikke palgata ning eriti keeruline olevat olukord pealinn Riias.

Hetkel on Läti politseis täitmata 800 ametikohta, 500 neist Riias, vahendas Läti ringhääling.

Näiteks Latgales pole aga viimase kolme kuu jooksul õnnestunud tööle võtta ühtegi uut politseinikku ning politsei statistika kohaselt läheb olukord üle kogu riigi iga aastaga keerulisemaks.

Kui 2012. aastal oli Riia piirkonnas täitmata ametikohti 12 protsenti, siis nüüd on see näitaja kerkinud 17 protsendini. Käesoleval aastal jääb riigis täitmata 11,4 protsenti vajalikest ametikohtadest.

Täitmata ametikohad ning selle näitaja erinevus regiooniti mõjutab oluliselt ka praegu ametis olevate politseinike töökoormust. Näiteks Latgales on iga uurija vastutusel keskmiselt umbes 130 kriminaalasja, kuid Riias Kurzeme rajoonis peab üks uurija saama hakkama kuni 500 juhtumiga.

Kõige raskem on palgata neid politseinikke, kelle ülesanne on avaliku korra tagamine. Liikluspolitseis on näiteks kolmandik ametikohtadest täitmata.

Kõrged politseiametnikud on olukorda kommenteerides öelnud, et aastas kandideerib politseinikuks umbes 900 inimest, kuid kõik nad ei vasta vajalikele kriteeriumidele, sealhulgas tekib probleeme füüsiliste katsete läbimisel. Samuti olevat hetkel palgad relvajõududes kõrgemad ning paljud potentsiaalsed politseinikud lähevad hoopis sinna tööle.

Kuigi osa politsei ametikohtade täitmisega probleeme Läti politseis on eksisteerinud juba 1990. aastatest, on viimasel ajal kaadrinappusele kaasa aidanud 2008. aasta finantskriis, mille ajal leidsid aset palgakärped ning piirati ületundide tegemist.

Praegu loodab Läti politsei, et EL-i struktuurifondide abil õnnestub töötingimusi parandada ning ametkondliku arendustöö tagajärjel suudetakse ka politseinikuks hakkamine noortele atraktiivsemaks muuta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: