Eesti inimesed usaldavad enim päästeametit

Päästjad
Päästjad Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti riigi institutsioonidest usaldavad inimesed enim päästeametit ja kõige vähem riigikogu, selgus Turu-uuringute AS-i küsitlusest.

Koguni 95 protsenti vastanutest (nii eestlased kui ka muust rahvusest vastajad) leidis, et nad usaldavad (täielikult usaldan + pigem usaldan) päästeametit.

Teisel kohal usaldusväärsuselt oli politsei 85 ning kolmandal kaitsevägi 76 protsendiga. Kaitseliitu usaldas 71 protsenti.

Riigi poliitilistest institutsioonidest oli kõrgeim presidendi usaldusväärsus - 68 protsenti. Teistest poliitilistest institutsioonidest pälvis peaminister 59, valitsus 52 ja riigikogu 49 protsendi vastajate usalduse.

Rahvusvahelistest organisatsioonidest, kuhu Eesti kuulub, pälvis Euroopa Liit 63 ja NATO 61 protsendi usalduse.

Uuringus küsiti ka, milliseid institutsioone inimesed ei usalda ning seal olid esikohal poliitilised institutsioonid. Riigikogu ei usalda 43, valitsust 40 ning peaministrit 32 protsenti.

Suur erisus ilmneb ka vastajate rahvuse pinnal: eestlastest vastajad usaldavad riigi institutsioone märksa enam kui muust rahvusest vastajad.

Kõige suurem erinevus ilmneb suhtumises NATO-sse. Kui eestlastest usaldab NATO-t 79 protsenti, siis mitte-eestlastest vaid 23 protsenti. Suhtumises Euroopa Liitu on käärid oluliselt väiksemad - eestlastest usaldab EL-i 67 ja mitte-eestlastest 55 protsenti.

Kui päästeameti ja politsei puhul ei ole käärid väga suured, siis kaitseväe ja kaitseliidu puhul juba üsna märkimisväärsed. Kui eestlastest usaldab kaitseväge 89 protsenti, siis mitte-eestlastest 51. Kui eestlastest usaldab kaitseliitu 86 protsenti, siis mitte-eestlastest vaid 40.

Poliitilistest institutsioonidest avaldub suurim erinevus vastajate rahvuse pinnal suhtumises presidenti - kui eestlastest usaldab presidenti 79 protsenti, siis mitte-eestlastest vaid 43. Valitsuse ja riigikogu puhul on suhtumiste erinevus väiksem ning peaministri puhul peaaegu võrdne - eestlastest usaldab 61 ja mitte-eestlastest 57 protsenti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: