Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Elektri väiketootja pääseb kapitalinõudest

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Valitsus kiitis neljapäeval heaks eelnõu, mis leevendab nõudeid elektri väiketootjale, võimaldades piiratud võimsusega seadmetega elektrit toota ka näiteks korteriühistutel.

Eelnõuga loobub riik mitmest tegevusloa nõudest kuni 200 kW nimivõimsusega seadme puhul, mis vähendab halduskoormust ja sellega seoses ka riigieelarvesse riigilõivudest laekuvaid tulusid ligi 50 000 eurot aastas.

Selleks, et soodustada elektri väiketootmist 100 kW kuni 200 kW nimivõimsusega tootmisseadmetega, kaob edaspidi aktsia- või osakapitalinõue summas 31 950 eurot.

See võimaldab piiratud võimsusega seadmetega elektrit toota ka näiteks korteriühistutel.

Tegevuslubade nõuete leevendamise ning kaotamisega seonduvad muudatused on planeeritud jõustuma 2019. aasta eelarveaastast.

Suurtarbijale otseliini võimalus

Üldises korras ehk pärast riigikogu heakskiitu ja seaduse väljakuulutamist peaks jõustuma muudatus, mis leevendab elektrijaama ja tarbija vahel otseliini rajamise kriteeriume.

Muudatused võimaldavad rajada kuni kuue kilomeetri pikkuse otseliini, mis soodustab investeeringuid energiamahukatesse tootmistesse.

Seni saab otseliini rajada vaid tootjaga samale või sellega piirnevale kinnistule. Otseliini abil elektri tarbimine võib olla majanduslikult soodsam, kui kehtiv võrguteenuse hind.

Juhul, kui kõik tehnilisi eelduseid omavad suurtarbijad kasutaksid loodavat võimalust, ei too muudatus kaasa olulist mõju olemasolevate tarbijate elektri lõpphinnale ja muutus jääks alla ühe protsendi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: