Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Krüptoraha kaevandaja pani tootmisüksuse püsti VKG territooriumile

{{1516016280000 | amCalendar}}
Foto: VKG

Mullu novembris sõlmis kontsern Viru Keemia Grupp rendilepingu Eesti kapitalil põhineva ettevõttega Nordcoin Mining OÜ, kes paigaldas kontserni tootmisterritooriumil krüptoraha kaevandamiseks vajaliku konteinerpargi.

Esimesed krüptoraha kaevandamise serverid pingestati mullu detsembri keskel ning kui praegune tarbimisvõimsus moodustab 300 kW, siis juba lähitulevikus on plaan seda kümnekordistada.

"Alustaks pilootprojektiga ja kui see õnnestub, siis plaan on tegelikult 3-4 mW kaevandamisala välja ehitada. Meie huvi koos arendajaga on müüa koos elektrienergiat, sest elektrienergia on sellise tehnoloogia põhiline kulupool," selgitas VKG tehnikadirektor Meelis Eldermann "Aktuaalsele kaamerale".

Nordcoin Miningu juhatuse liige Hermes Brambat ütles ERR-ile, et kokku on praegu töötamas 250 seadet, mis võtavad kogu aeg töötades 800-1500 vatti voolu.

Peamine ressurss, mida krüptoraha kaevandajad kasutavad, ongi elektrienergia. Olles Eestis teine elektrienergiatootja, on Viru Keemia Grupp suurendanud oma põlevkivi ja elektrienergia tootmismahtusid. Toodetud elektrienergiat saabki kaevandamiseks kasutada.

Krüptokaevanduse paiknemine elektrijaama vahetus läheduses on kasulik nii kaevandajale kui ka kontsernile. Kaevandaja saab märkimisväärselt optimeerida liitumistasu ning elektri- ja kommunikatsioonikulusid.

"Üks põhjus on see, et me saame soodsamat elektrit. Teine põhjus on see, et seal on ka muid määrava tähtsusega asju. Turvalisus. Alati mitte elektri hind, vaid elektri võimsus," rääkis Brambat.

Kontserni jaoks on aga see võimalus toodangu realiseerimiseks ja püsiv ööpäevane koormusgraafik tootmisvõimsustele.

Nordcoin Mining OÜ jaoks oluline energia ja ühenduste loomise hind ning võimalus paigutada spetsiaalselt krüptovaluutade kaevandamiseks ümber ehitatud 40-jalased merekonteinerid võimalikult mugavalt ja turvaliselt territooriumile, kus on ka laienemisvõimalus.

Suurtarbijale otseliini võimalus

Hiljuti saatis valitsus riigikogule eelnõu, mis leevendab elektrijaama ja tarbija vahel otseliini rajamise kriteeriume.

Muudatused võimaldavad rajada kuni kuue kilomeetri pikkuse otseliini, mis soodustab investeeringuid energiamahukatesse tootmistesse.

Seni saab otseliini rajada vaid tootjaga samale või sellega piirnevale kinnistule. Otseliini abil elektri tarbimine võib olla majanduslikult soodsam, kui kehtiv võrguteenuse hind.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: