Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Superministeeriumi ehitust nõustanud MTÜ-d süüdistatakse rollide konfliktis

Ühendministeeriumi hoone.
Ühendministeeriumi hoone. Autor/allikas: Karin Bachmann

MTÜ Ligipääsetavuse Foorum pakub kolm-ühes-teenust ehk nõustab, annab kasutusloa ja teeb ka sõltumatu auditi ning see tõi kaasa kriitika, kuna tegemist võib olla rollide konfliktiga.

Kõigepealt nõustas MTÜ Ligipääsetavuse Foorum superministeeriumi projekteerimist puudega inimeste ligipääsetavuse vaatenurgast, siis andis sama MTÜ juhatuse liige Tallinna linnavalitsuse ametnikuna hoonele kasutusloa ning kui maja valmis sai, koostas MTÜ majale lõpuks veel ligipääsetavuse auditi, kirjutab Eesti Päevaleht.

Lehe andmetel kritiseerivad puudega inimesed sellist mitmel toolil istumist ja kahtlustavad korruptsiooni.

MTÜ Ligipääsetavuse Foorum hakkas Suur-Ameerika tänava ja Pärnu maantee nurgale ministeeriumidehoone ehitamist nõustama juba selle projekteerimise ajal.

Puuetega inimeste asutatud MTÜ peab end ligipääsetavuse asjatundjaks ja teatas veel eelmise aasta sügisel oma Facebooki lehel, et projekteerijaga olevat maha istutud ja hoone projekt üle vaadatud.

Kui maja oli valmis, käis MTÜ juhatuse liige Jüri Järve, kes ühtlasi töötab Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti vanemspetsialistina, maja üle vaatamas ja andis sellele kasutusloa.

Järve ametikohustuste hulka linnaametnikuna kuulub ehitusprojektide kooskõlastamine ligipääsetavuse seisukohast ja ehitusobjektide ülevaatamine enne kasutusloa andmist.

Mullu augustis tõstatas riigikogu liige Tiina Kangro superministeeriumi ligipääsetavuse küsimuse ja tõi hulga näiteid, kuidas hoone siiski eirab puudega inimeste vajadusi.

Puudusi tõi esile ka ratastoolis liikuv Tiia Sihver, kes töötab hoones sotsiaalministeeriumi ametnikuna.

Seepeale asus uuesti asja kallale MTÜ Ligipääsetavuse Foorum ja tegi Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) tellimusel majale ligipääsetavuse hinnangu. Valmis 39-leheküljeline analüüs, mis toob esile hoone puudused ning auditit esitles riigikogu sotsiaalkomisjonis üle-eelmisel nädalal jälle Järve, kes esines seal eksperdina.

Sihveri ja Kangro sõnul on probleem selles, et MTÜ juhatuse liige Järve istub sama projektiga tegeldes korraga kahel toolil.

"Arusaamatuks jääb, kuidas juhtub ikkagi nii, et Jüri Järve kooskõlastab linna jaoks ehitusprojekti, tal on sõnaõigus ehitise vastuvõtmisel, aga kui hoone on valmis, siis peab Ligipääsetavuse Foorum koostama auditi, mille järgi hakatakse tegema parandusi," märkis Sihver.

Järve ei näe siin erilist probleemi. "Ametnikud võivad samal ajal ka MTÜ-des tegutseda," sõnas ta ja lisas, et hoonele kasutusluba andes olevat ta lähtunud vanast invanõuete määrusest (kehtetust vanast määrusest lähtutakse seni, kuni uus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis valmis saab) ja vaadanud siis ehitusküsimusi ka laiemalt ning hilisem kriitika olevat puudutanud sisekujundust.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: