Soome kohus mõistis Vene perekonna süüdi ulatuslikus inimsmugeldamises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saimaa kanali inimsmugeldamiseks kasutatud kaater.
Saimaa kanali inimsmugeldamiseks kasutatud kaater. Autor/allikas: Kare Lehtonen/Yle

Lõuna-Karjala esimese astme kohus mõistis kolmapäeval nn Saimaa kanali inimsmugeldamisjuhtumi peamistele süüdistatavatele pikaaegsed vanglakaristused.

Tegemist on Vene kodanikest perekonnaga - isa, täisealine tütar ja teismeline poeg. Kõik nad mõisteti süüdi ebaseaduslike piiriületuste korraldamises raskendavatel asjaoludel, vahendas Yle.

Praeguste andmete kohaselt aitasid nad vähemalt 67 inimesel ebaseaduslikult Soome jõuda. Piiriületajad toodi mööda Saimaa kanalit Venemaalt Lappeenranta linna kaatriga, mis on registreeritud kaheksa inimese nimele. Osal riiki smugeldatud inimestest on õnnestunud Soome võimude silmapiirilt kaduda.

Isale mõistis kohus viieaastase ning tütrele kolme ja poole aastase reaalse vabadusekaotuse. Kohtu hinnangul mõistis ka poeg, kes oli kuritegude sooritamise ajal vanuses 15-16 eluaastat, täielikult oma tegude kriminaalsust. Teda kui alaealist karistas kohus tingimisi vabadusekaotusega, samuti lubati tal naasta oma kodumaale õpinguid jätkama.

Kohus loobus samas süüdistustest nende inimeste suhtes, kes prokuratuuri andmete kohaselt transportisid Soome smugeldatud inimesi Lappeenranta linnast edasi, sest nende puhul ei õnnestunud tahtlikku tegevust tõestada.

Süüdistusmaterjalide kohaselt oli korraga paadis kuni 20 ebaseaduslikku piiriületajat ning reisijad viibisid väikelaeva keres ja mootoriruumis asunud peidikutes. Smugeldatuid ka ähvardati ning osa neist sunniti enne reisi ravimeid võtma.

Kohus leidis, et Vene kodanikest perekond tegutses osana suuremast kuritegelikust organisatsioonist, mida juhitakse tõenäoliselt Venemaalt. See on ka põhjus, miks kohtu poolt määratud karistused on tavapärasest karmimad.

Perekonna advokaadid väitsid kohtus, et inimesi toodi Soome humanitaarsetel eesmärkidel, kuid kohtu arvates pole selle kohta mingeid tõendeid ja inimesi toimetati riiki märkimisväärse majandusliku kasu eesmärgil.

Kuritegude sooritamiseks kasutatud vahendid - kaater, kaatril olnud skuuter, kummipaat ja navigatsiooniseadmed - otsustas kohus riigi kasuks konfiskeerida. Samuti võeti süüdimõistetutelt ära inimsmugeldamisega teenitud raha - umbes 125 000 dollarit ehk ligi 100 500 eurot.

Kohtuotsust saab vel edasi kaevata.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: