Soome piirivalve paljastas Venemaalt aafriklasi smugeldanud jõugu

Soome piirivalve.
Soome piirivalve. Autor/allikas: Kari Kosonen/Yle

Soome piirivalve kagupiirkonna kuritegude tõrjumise üksus on jõudnud jälile ulatuslikule inimsmugeldamisskeemile, mille käigus toodi Aafrikast pärit inimesi venemaa kaudu nii Soome kui ka teistesse Schengeni tsooni riikidesse.

Aasta jooksul tõid inimsmugeldajad Soome 15 inimest ja mujale Schengeni alale rohkem kui 150 inimest. Soome toodi inimesi aastatel 2015-2016 laeva ja lennukiga, rongiga Vainikkalast ning autodega Salla piiripunkti kaudu, vahendas Yle.

Juurdluse juhi Timo Häkkineni sõnul kasutasid inimsmugeldajad ära sellel ajal Lapi maakonnas toimunud olukorda, kus korraga saabus Soome piirile Venemaa poolelt hulgaliselt varjupaigataotlejaid.

Piirivalve korraldas juurdluse raames käesoleva aasta suvel Helsingi piirkonnas suuroperatsiooni, mille käigus võeti ka kinni Venemaa kodanik, keda kahtlustatakse ebaseadusliku riiki sisenemise korraldamises.

"Hetkel on mees vahi all," kinnitas Häkkinen.

Lisaks kahtlustatakse sama meest narkokuriteos, sest ta olevat korraldanud ka kahe kilogrammi marihuaana Soome toimetamist.

Eeluurimise käigus on tulnud välja, et inimsmugeldamist korraldanud kuritegelik organisatsioon koosnes Aafrika riikides tegutsenud värbajatest, kes hankisid Venemaa peaorganisatsioonile kliente.

"Klient" toodi kõigepealt Venemaale, näiteks tudengina mõnesse sealsesse ülikooli. Venemaal otsiti aafriklasele kõigepealt elamiskoht ning hakati seejärel talle Schengeni alale reisimiseks võltsdokumente looma.

"Soome saabunud isikutel ei olnud reisimist lubavaid õigeid dokumente," rõhutas Häkkinen.

Kuritegelikul organisatsioonil oli Soome piirivalve väitel palgatud dokumendivõltsijaid mitmes riigis. Reis Aafrikast Soome läks kliendile maksma umbes 3000 USA dollarit ehk rohkem kui 2500 eurot. Ainuüksi dokumentide hankimise pealt teenis kuritegelik jõuk kümneid tuhandeid eurosid.

Häkkinen ei usu, et Soomes võetaks juhtumiga seoses vahi alla veel kahtlustatavaid.

Kõigi Soome toodud aafriklaste asukoht pole hetkel enam teada. "Osa on teada, osa on kadunud," nentis Häkkinen.

Juhtum liigub reedel edasi prokuratuuri ning süüdistus esitatakse hiljemalt 27. novembriks.

Kuritegelikud jõugud on viimastel aastatel oma meetodeid inimeste Soome smugeldamiseks mitmekesistanud.

Näiteks eelmisel suvel avastasid võimud jõugu, kes tõi Saimaa kanali kaudu Soome rohkem kui 150 inimest. Kurjategijad peitsid illegaalsed piiriületajad erakaatrisse ning sõitsid siis sellega Venemaalt Soome. Kokku tehti vähemalt seitse sellist reisi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: