Moskva: USA peab loobuma luurelendudest või leppima kokku reeglites

Intsident Musta mere kohal.
Intsident Musta mere kohal. Autor/allikas: U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet

USA kaitseministeerium peaks lõpetama luurelennukite saatmise Vene piirile või naasma läbirääkimistele selliste lendude sooritamise viiside üle, ütles Vene kaitseministeerium neljapäeval.

"Õhujõud tagavad ka edaspidi Venemaa õhupiiri kaitse," öeldi kaitseametkonnast, kommenteerides Pentagoni avaldust Vene hävitaja Su-27 ohtlikust lähenemisest USA luurelennukile Musta mere kohal.

"Kui USA lendurites tekitab sellise tõsiasja teadvustamine depressiooni ja foobiaid, soovitame USA-l edaspidi välistada marsruudid Vene piiri lähedal või naasta läbirääkimistele selliste lendude reeglite üle," ütles Vene kaitseministeerium.

USA merevägi süüdistas Vene hävitajat ohtlikus manöövris

Vene hävituslennuk lähenes esmaspäeval Musta mere kohal ohtlikult USA mereväe luurelennukile, merevägi hindas manöövrit "ebaturvaliseks".

Intsident leidis aset ajal, kui luurelennuk US EP-3 Aries oli missioonil rahvusvahelises õhuruumis. Vene hävitaja saatis USA lennukit ühtekokku kaks tundi ja 40 minutit, seisab mereväe avalduses.

"Seda tegevust võib määratleda kui ebaturvalist, sest Su-27 lähenes viie jala (1,5 meetri) kaugusele ja lendas EP-3 eest risti läbi."

USA relvajõud on viimastel kuudel teatanud mitmetest Vene hävitajate ohtlikest manöövritest Musta mere kohal.

"Vene sõjaväel on õigus rahvusvahelises õhuruumis tegutseda, kuid nad peavad käituma vastavalt rahvusvahelistele standarditele, et tagada julgeolek ja vältida intsidente," seisis Ühendriikide mereväe avalduses.

Rahvusvahelises õhuruumis Musta mere kohal opereerivad nii Venemaa kui NATO jõud ning see tegevus on märgatavalt aktiviseerunud pärast Krimmi annekteerimist Venemaa poolt 2014. aastal.

Vene riigiduuma kaitsekomisjoni aseesimehe Andrei Krassovi sõnul provotseerivad ameriklased ise Vene sõjaväelasi. "USA asub Mustast merest väga kaugel. Erinevalt ameeriklastest lendavad meie lennukid enda piiri lähedal," väitis Krassov.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: