USA avaldas fotod Vene lennuki ohtlikust lähenemisest Läänemere kohal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA relvajõudude Euroopa väejuhatus (EUCOM) avaldas fotod sellest, kuidas Läänemere kohal lendas Venemaa hävituslennuk Su-27 ohtlikult lähedale USA õhuväe luurelennukile RC-135. USA ametnike sõnul oli selline käitumine Vene piloodi poolt "mitteturvaline".

Juhtum leidis aset esmaspäeval, kui USA lennuk oli parajasti rahvusvahelises õhuruumis, selgitas väejuhatuse pressiesindaja Meghan Henderson CNN-ile.

USA ametniku sõnul oli Vene hävituslennuk relvastatud ning lendas korrapäratult ning arvestades õhusõidukite lähedust võib selliseid manöövreid pidada mitte turvalisteks.

Ka fotode põhjal saab nentida, et lennukid olid teineteisele väga lähedalt - selgelt on näha nii Vene lennuki relvastust kui ka kokpitis istuvat pilooti.

Venemaa kaitseministeerium lükkas süüdistused tagasi ja väitis, et hoopis kaks USA luurelennukit lähenesid Venemaa õhupiirile.

"Kui seda saadeti, tegi RC-135 provokatiivse katse Vene hävituslennukile läheneda," öeldi Vene kaitseministeeriumist uudisteagentuurile TASS. Ministeerium lisas, et 10 minutit hiljem ilmus piirkonda ka teine USA luurelennuk RC-135 ning ka seda hakkas saatma Vene hävituslennuk Su-27.

CNN-iga rääkinud USA ametniku sõnul on alates juuni algusest olnud Läänemere lähistel umbes 30 juhtumit, kus Venemaa ja USA lennukid ning laevad teineteise lähedale satuvad. Suurem osa neist kokkupuudetest on olnud siiski turvalised ja professionaalsed, lisas ametnik.

Seetõttu on ka esmaspäevane juhtum ebatavaline, eriti veel seetõttu, et USA lennuk ei teinud rahvusvahelises õhuruumis midagi provokatiivset, märkis Pentagoni kõneisik kapten Jeff Davis.

Venemaa hävituslennuki ohtlikust lähenemisest USA luurelennukile teatas nädala esimeses pooles juba Fox News. Sellele järgnesid Moskva süüdistused, et NATO lennuk olevat lennanud kaitseminister Sergei Šoigu lennukile liiga lähedale. Sellele vastas NATO omakorda kinnitusega, et tegu oli tavapärase tuvastuslennuga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: