Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

BBC: Rahvaste Ühendus arutleb salaja kuninganna troonijärglase üle

Kuninganna Elizabeth II.
Kuninganna Elizabeth II. Autor/allikas: PA Pictures/Scanpix

Briti ringhäälingu BBC andmetel on Rahvaste Ühendus hakanud salaja kaaluma, kes võiks olla kuninganna Elizabeth II järglane organisatsiooni juhi kohale.

Rahvaste Ühendus (varasema nimega Briti Rahvaste Ühendus - Toim.) on moodustanud kõrgetasemelise rühma, kes analüüsib, kuidas organisatsiooni juhitakse. Rühm vaatab peagi toimuval kohtumisel ametlikult üle, kuidas sekretariaat ja kubernerid Rahvaste Ühendust juhivad, vahendas BBC.

Allikate sõnul arutatakse Londonis toimuval kohtumisel aga ka seda, mis juhtub siis, kui aprillis 92-aastaseks saav kuninganna sureb.

"Ma kujutan ette, et järglase küsimus, nii ebameeldiv kui see ka pole, kerkib üles," ütles üks allikas.

Tippkohtumise päevakava on näinud ka BBC. Selles on kirjas, et arutlusele tuleb laiem valitsemise ülevaatamine, mis allikate sõnul tähendabki arutelu järglase üle.

Rühm peaks esitama aprillis Londonis toimuvaks Rahvaste Ühenduse valitsusjuhtide kohtumiseks (CHOGM) raporti oma analüüsi kohta. Tõenäoliselt on tänavune CHOGM viimane, millel kuninganna Elizabeth II osaleb.

Kuninganna kuulutati Rahvaste Ühenduse juhiks 1953. aastal tema kroonimise päeval, mil ta oli ühenduse kaheksast liikmest seitsme riigipea.

Kuigi Elizabeth II sai Rahvaste Ühenduse juhiks pärast oma isa George VI, ei ole tegemist päritava rolliga, mis läheks automaatselt üle tema pojale prints Charlesile. Rahvaste Ühendusel on 53 liiget, kuid prints Charlesist saaks neist vaid 15-e riigipea.

Otsuse tuleviku kohta peavad kuninganna surma järel tegema Rahvaste Ühenduse valitsusjuhid, kuid ametlikku protsessi tema järglase valimiseks ei ole.

Kuigi paljud Rahvaste Ühenduses arvavad, et prints Charlesile realistlikku alternatiivi ei ole, on varem räägitud võimalusest valida ühendusele tseremoniaalne liider selleks, et parandada organisatsiooni demokraatlikke volitusi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: