Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suurbritannia loodab pärast Brexitit kaubandusele Rahvaste Ühendusega

Rahvaste Ühenduse riikide lipud Londonis.
Rahvaste Ühenduse riikide lipud Londonis. Autor/allikas: PA/Scanpix

Ühendkuningriik loodab sel nädalal toimuval Rahvaste Ühenduse kohtumisel tihendada kaubandussidemeid oma endiste asumaadega, ajal mil valmistutakse lahkumiseks Euroopa Liidu ühisturult.

Ühendkuningriik tugineb organisatsiooni analüüsile, mis toob välja Rahvaste Ühenduse riikide vahelise kaubanduse eeliseid nende ühise keele ja õigussüsteemi valguses. Samuti prognoosib ühenduse 2018. aasta kaubandusülevaade, et organisatsioonisisene kaubandus kasvab 2020. aastaks 17 protsenti 700 miljardi dollarini.

"Ühendkuningriigil on võimalus Brexiti järgsel perioodil sõlmida uusi kahepoolseid kaubandusleppeid sellest huvitatud Rahvaste Ühenduse liikmetega," kirjutati raportis.

Briti peaminister Theresa May ütles: "Meie Rahvaste Ühenduse pere moodustab juba viiendiku ülemaailmsest kaubandusest ning peame jätkama koostööd, et sellel tugeval vundamendil arendama olemasolevaid kaubandusühendusi ja rajama ka uusi."

Ühenduse ärijuht Jonathan Marland ütles ajalehele The Times, et Suurbritannia "hülgaks oma kohustusi," kui see ei suurendaks eksporti liikmesriikidesse ja ei veenaks neid vabakaubandust pidama.

Briti ajakiri The Economist kirjutas aga, et Suurbritannia ja Rahvaste Ühenduse vaheline kaubandus on mahult väike ning idee, et see suudab asendada kaubandust Euroopa Liiduga on "luul."

Kaupade ja teenuste mõttes tegi 2016. aastal Ühendkuningriik rohkem äri 15 riigiga – üheksa neist Euroopa Liidust – kui ma oma suurimate kaubanduspartneritega Rahvaste Ühenduses, nimelt Kanada ja India. Seejuures moodustab kaubandus Euroopa Liiduga Briti kaubandusest pea poole, samas kui kaubandus Rahvaste Ühendusega moodustab vaid kümnendiku.

Rahvaste Ühendus koosneb 53 riigist, mis on peamiselt Briti endised asumaad, ning hõlmab umbes kolmandikku maailma elanikkonnast.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: