Tartu südalinna parkimismaja kerkimine sõltub ettevõtjate huvist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Parkimismaja tuleks Emajõe äärde, raekoja platsi vahetusse lähedusse.
Parkimismaja tuleks Emajõe äärde, raekoja platsi vahetusse lähedusse. Autor/allikas: Tartu linnavalitsus

Tartu linn hakkab otsima ettevõtjat, kes ehitaks valmis kesklinna linnaraamatukogu taha plaanitud parkimismaja. Ettevõtjate huvi hoonestusõiguse vastu võib lahjendada võimaliku hoone kõrge hind.

Tartu südalinna plaanitav parkimismaja on linnas kõneainet pakkunud juba enam kui aasta. Kui algul räägiti rohkem sellest, kas parkimismaja linnaraamatukogu ja Emajõe vahele sobib, siis hiljem on linnavalitsuses tekkinud küsimus, kas ettevõtjatel selle rajamiseks üldse huvi on.

Praegu on Vabaduse Puiestee 6 krundil parkla, kuhu mahub umbes 80 autot. Kui sinna kerkiks parkimismaja, peaks seal linnavalitsuse hinnangul olema vähemalt 200 parkimiskohta.

Sellise tingimuse seadis linnavalitsus ka eelnõusse, mille alusel peaks volikogu lähiajal välja kuulutama hoonestusõiguse enampakkumise.

Ettevõtjate huvi võib aga varjutada võimaliku parkimismaja hind. Nimelt tavaline, rampidega maja jääks plaanitud parkimiskohtadele liialt kitsaks, rääkis läinud kuul Tartu linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna juhataja Urmas Ahven.

"Seda 200 parkimiskohta on võimalik tõenäoliselt saavutada üksnes siis, kui see parkimismaja on ehitatud laosüsteemis või on liftidega parkimine. Me nimetame seda ka nutiparklaks. Selliselt, et autojuhid ei pea ise sinna sõitma vaid autod viiakse liftidega oma kohale," rääkis Ahven.

Vähemate parkimiskohtadega maja poleks aga linna vaatest mõtet lubada, ütles Tartu abilinnapea Reno Laidre. Siiski vaatab ta eesootavale enampakkumisele optimismiga.

"Olenevalt selle lahenduse nutikusest, millega ettevõtjad välja tulevad, on võimalik sinna juurde ehitada ka büroopindasid. Ja me arvame, et see võikski muuta selle parkimismaja ehituse erasektorile atraktiivsemaks," prognoosis Laidre.

See, millal konkurss välja kuulutatakse, pole veel selge, ning selge pole ka see, mis võib atraktiivsest kesklinna krundist edasi saada, kui konkurss ebaõnnestub.

"Siis avame diskussiooni ja otsime ka paremat rakendust või jätame lähitulevikus sootuks selle olukorra sarnaseks, nagu ta täna seal on. Aga see saab ka olema väga keeruline, sest surve parkimiskohtadele kesklinnas lähiaastatel kasvab," lisas Laidre.

Siiski, Vanemuise tänava juures võib parkimissurvele ka leevendus paista. Nimelt liiguvad linnavalitsuse mõtted juba mõnda aega selles suunas, et parkimismaja võiks ehitada ka Vanemuise teatri juures olevale platsile.

"See projekt ise-enesest on küll väga põnev, kuna Vanemuise tänav on väga suure kaldega tänav. Ja arhitektuurselt oleks võimalik sinna luua olukord, kus korrusmaja parkla erinevatele korrustele ei sõideta sisse mööda kaldteid või mingeid muid lahendusi vaid saabki otse tänavalt erinevatel kõrgustelt sõita ja kasutada kogu see pind ära parkimiseks," rääkis abilinnapea.

Lisaks soovib linn, et parkimismaja kerkiks ka kesklinna vaates teisele poole jõge, ehk rajatava Holmi kvartali juurde. Selle peaks valmis ehitama tervisekeskust arendavad ettevõtjad.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: