Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA hävitajad harjutavad koostööd Eesti sihitajatega

Eestis on kaks kuud kestvatel õppustel USA-s Ohio osariigis paikneva hävitajate eskadrilli 12 lennukit F-16. Õppustel harjutatakse koostööd ka Rootsi ja Soome õhujõududega.

Hävitajad lendasid Ohiost Eestisse kaheksa ja pool tundi ning seda tänu taganttuulele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hävitajate kodubaas on Ohios Toledos. Seal on praegu isegi külmem kui Eestis, kuid siin on pilved madalamal. Lendamine pole pilootide kinnitusel siiski suurim probleem.

"Väljakutseks on meie kui ameeriklaste jaoks suhtlemine - kuidas saada internetti läbi meie operatiivside võrgu. Õnneks on Ämari lennubaasil meie jaoks wifi võrk, vähemalt kommertsvõrk on olemas. Saame kasutada oma mobiiltelefone, helistada koju, kontrollida ilmastikku ja nii edasi," selgitas 112. Toledo hävitajate eskadrilli piloot kapten Seth "Hacker" Murray.

Eestisse tuldi eelkõige harjutama koostööd meie sihitajatega, kes juhtisid hävitajad keskpolügoonil asuvaid sihtmärke pommitama. Nad saavad algväljaõppe sõjakoolis ja peavad olema läbinud lennujuhi testi. Heaks sihitajaks saab nelja-viie aastaga.

Teisipäevane pommitamine Aegviidu keskpolügoonil õnnestus, ehkki pilved olid väga madalal.

"Viimastel aastatel sihitajate liikumist ei ole olnud, et vanad sihitajad on läinud uusi väljakutseid lennujuhtimisteenistusse otsima. Aga praeguses olukorras sihitajad on tööga rahul, teenistuskohaga rahul ja neile see töö meeldib ja pakub väga palju väljakutseid," rääkis õhuoperatsioonide keskuse ülem leitnant Tõnis Pärn.

Lisaks Eesti sihitajatele olid abiks belglased, kellel on kogemusi suuremate formatsioonide kui paari lennuki sihtmärgini juhatamisel. Kuus pommi visatakse igalt lennukilt. Tegemist on treeningpommidega.

"Treeningpommid, mida me kasutame, tekitavad suitsupilve, kui nad alla jõuavad, kuid neil pole lõhkeainet," ütles 112. Toledo hävitajate eskadrilli relvasüsteemide operaator vanemseersant Devon Childress.

Kaks kuud toimuvad õppused ei hõlma ainult Eestit ega NATO riike. Ameeriklased harjutasid õhuvõitlust Rootsi Gripenitega Rootsi õhuruumis ja kütust ülelennuks saadi Briti tankurlennukilt. Harjutati ka soomlaste F-18-ga.

"Kõige tähtsam küsimus siin on diplomaatiline - saada luba lennata teistesse riikidesse. Palju on kooskõlastamist kaitseatašeede ja saatkondade vahel. See on olnud siiani suurim probleem. Teine on ilm - et teistesse riikidesse kohale lennata," ütles kapten Murray.

Ohio eskadrill on Eestis õppustel kokku kaks kuud ning lahkub Saksamaale märtsi keskel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: