Graafik: pisirikkumiste trahvihinnakirja võitjad ja kaotajad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Kui riigikogu väärteomenetluse seadustiku muutmise heaks kiidab, hakkab pisirikkumiste eest määratud trahv sõltuma kindlast hinnakirjast, mis nii mõnegi väärteo puhul senisest rohkem rahakotist välja viib.

Valitsuselt heakskiidu ja riigikogu menetluses oleva eelnõu välja töötanud siseministeerium toob välja, et enamiku trahvide puhul moodustab 20-80 euro piiresse jääv mõjustustrahv praegu kehtivatest trahvide ülemmäärast viiendiku.

Ehk kui näiteks punase fooritule eiramise eest on trahvi ülemmäär praegu 200 eurot, siis plaanitav mõjutustrahv oleks tulevikus 40 eurot.

Reaalsus on see, et politseinikud ei tee enamasti trahvi täie rauaga. Allolevast tabelist on näha, mis on 2016. aasta põhjal olnud keskmine määratud trahv ning kas kehtima hakkav mõjutustrahv, mille puhul politseil enam kaalutlusõigust pole, on sellest suurem või väiksem.

Lühimenetlusega määratud otsuseid karistusregistrisse ei kanta ning sellega tehakse konkreetne vahe karmimate rikkumiste puhul määratavate karistuste ja lihtsamate rikkumiste puhul määratavate mõjutuste vahel. Seadus on planeeritud jõustuma 2019. aasta 1. jaanuaril.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: