Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti parandas kohta korruptsioonitajumise tabelis ühe koha võrra

Altkäemaks
Altkäemaks Autor/allikas: PM/Scanpix

Transparency Internationali poolt avalikustatud 2017. aasta rahvusvahelise korruptsioonitajumise indeksi järgi on Eesti tulemus 71 punkti, mis on punkti võrra parem kui eelmisel aastal ning annab 180 riigi arvestuses Eestile 21. koha, mullu oli Eesti 70 punktiga 22. kohal.

Kõige madalama tajutava korruptsioonitasemega riik on Uus-Meremaa 89 punktiga, järgnevad Taani ja Soome. Tabeli lõpetavad Süüria, Lõuna-Sudaan ja Somaalia, keda tajutakse kõige enam korrumpeerununa.

Euroopa riikide seas asub Eesti keskel. Näiteks Euroopa Liidu ja Lääne-Euroopa 31 riigi seas on Eesti 14. kohal. Selle riikide rühma keskmine punktisumma on 66, Eesti 71, parim on Taani 88 punktiga ja tabeli lõpus Bulgaaria 43 punktiga.

Euroopa Liidu 28 riigi seas on Eesti 11. kohal. Eesti korruptsioonitajumise indeksi koostamisel kasutati 10 rahvusvahelist allikat. Meie lähiriikidest on Leedu 59. punktiga 38. kohal ja vaid punkti võrra vähem saanud Läti 40. kohal. Soome on traditsiooniliselt tabeli eesotsas, jagades 85 punktiga kolmandat kohta Norra ja Šveitsiga.

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti hinnangul on Eesti muudatus tabelis liialt väike, et saaks rääkida Eesti edusammudest.

"Pikas perspektiivis peame leidma võimaluse, kuidas riik koos era- ja vabasektoriga tegutsevad efektiivsemalt korruptsioonivaba ja läbipaistva ühiskonna nimel," ütles MTÜ Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Erkka Jaakkola.

Jaakkola sõnul näitavad viimaste aastate avalikuks saanud korruptsioonijuhtumid, et korruptsioon on ikka veel häirivalt terav nähtus Eesti ühiskonnas.

Korruptsioonitajumise indeks on erinevate uuringute ja ekspertrühmade hinnangute koondtulemus. Iga uuringurühm keskendus teatud aspektidele korruptsiooniga seotud valdkondades. Korruptsioonitajumise indeks hindab korruptsiooni taset avalikus sektoris ja poliitikas, tajutuna välisekspertide ja äriringkondade poolt.

Ühing Korruptsioonivaba Eesti on rahvusvahelise korruptsioonivastase liikumise Transparency International esindaja Eestis.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: