Arst ei pea tulevikus ravikanepi määramist erikomisjoniga kooskõlastama

Kanepitaim.
Kanepitaim. Autor/allikas: Leonhard Foeger/Reuters/Scanpix

Kooskõlastusringile saadetud määrusemuudatus lihtsustab mõnede narkootiliste ainete ja muu hulgas ka ravikanepi ravieesmärgil kasutamist. Samas ei ole sotsiaalministeeriumi kinnitusel tegu sammuga kanepi kättesaadavuse parandamise poole ning seni on erikomisjon saanud määruses käsitletud ravimite taotlusi minimaalselt.

2005. aastast kehtinud määrus nägi ette, et I nimekirja kuuluvaid narkootilisi ja psühhotroopseid aineid sai meditsiinis kasutada juhul, kui arst oli esitanud põhjendatud taotluse ning selle pidi kooskõlastama sotsiaalministeeriumi erikomisjoni liige.

Sellesse nimekirja kuuluvad ka kanep ja selle töötlemisproduktid nagu näiteks hašiš, marihuaana, vaik, ekstraktid, tinktuurid jne.

Niisugustel ravimitel ei ole sageli müügiluba, mis tähendab, et ravimi välja kirjutamiseks tuleb arstil esmalt esitada taotlus sotsiaalministeeriumi erialakomisjonile ning pärast sealt kooskõlastuse saamist ravimiametile. Seejärel peab arst ravimile retsepti koostama ja ravimi kasutamise vajadust põhjendama.

Järgmiseks menetleb retseptitaotlust ravimiamet, kes teavitab otsusest arsti, see omakorda patsienti, kes saab positiivse otsuse korral lõpuks apteeki ravimit ostma suunduda. See aga ei tähenda, et patsient kohe ravimi kätte saaks - apteek broneerib retsepti, tellib ravimi hulgimüügifirmast, sest müügiloata ravimid ei ole enamasti kohe kättesaadavad, ning teavitab haiget, kui ravim lõpuks kohal on.

Kui aga eelmainitud ahelas tehakse negatiivne otsus, tuleb arstil patsiendi ravi ümber korraldada.

Eesmärk on bürokraatiat vähendada

Möödunud reedel tervishoiu- ja tööminister Jevgeni Ossinovski allkirja saanud ja kooskõlastusringile saadetud määrusemuudatuse tõttu jäävad eelkirjeldatud protsessis kaks esimest sammu ära ehk arst ei pea enam sotsiaalministeeriumi erikomisjoni taotlust esitama ega seda pärast heakskiitu ravimiametile saatma.

"Muudatustega vähendame bürokraatiat Eestis müügiluba mitteomavate teatud narkootilisi aineid sisaldavate ravimite kasutamiseks," selgitas sotsiaalministeeriumi kommunikatsioonijuht Karin Volmer ERR-ile, kelle sõnul on senine taotlusprotsess olnud keeruline.

"Peamiselt on nende ravimite puhul tegemist inimese jaoks nii-öelda viimase valiku ravimiga, mille arst kirjutab välja siis, kui kõik teised ravimeetodid on ammendunud, näiteks vähiraviga seotud valude vaigistamiseks," lisas ta.

Ta lisas, et ka tulevikus hindavad ravimi vajalikkust ja selle väljakirjutamise põhjendatust nii inimese raviarst kui ravimiamet.

"Muudatus puudutab ravimeid ja nende kättesaadavust, tegemist ei ole mingil juhul sammuga kanepi kui sõltuvusaine kättesaadavuse parandamise poole," rõhutas Volmer.

Valuraviarst: praktilist vajadust kanepi kasutamiseks ei ole

Põhja-Eesti Regionaalhaigla palliatiivravikeskuse juhataja, anestesioloog-valuarst Pille Sillaste ütles, et tema hinnangul ei muuda määruseuuendus eriti midagi. Ta selgitas, et arstid saavad ravimeid haigetele määrata vaid vastavalt teaduspõhistele näidustustele.

Kannabinoidravimitest on näiteks Marinol ja Cesamet sellised, mida muu hulgas kasutatakse keemiaravi tõttu iivelduse ja oksendamise all kannatavatel haigetel, kes tavapärastele iiveldus- ja oksendamisvastastele ravimitele ei reageeri.

"Keemiaravist indutseeritud iivelduse leevendamiseks on hetkel mitmeid väga tõhusaid ravimeid ja arstid ei näe praktilist vajadust kanepi kasutamiseks," tõdes Sillaste mõlema ravimi vajalikkuse kohta.

Ka on nende ravimite hind tema sõnul väga kõrge - Marinoli ühe kuu maksumus jääb 200-800 USA dollari vahemikku ja võib ulatuda ka üle 1000 dollari ning Cesameti kuutagavara maksab umbes 2000 dollarit, mistõttu pole kindel, kas haiged ja riigi ravikindlustusüsteem on võimelised seda ostma või kompenseerima.

Ravimiameti inspektsiooniosakonna juhataja kohusetäitja Katrin Kollist ütles, et mullu menetles ravimiamet 5140 müügiloata ravimi taotlust, millest ainult üks puudutas I nimekirja kuuluvat narkootilist või psühhotroopset ainet.

Alates 2014. aastast on ravimiametile esitatud kolm taotlust kõnealusesse nimekirja kuuluva aine meditsiinilisel eesmärgil kasutamiseks. Need on puudutanud delta-9-tetrahüdrokannabinooli+kannabidiooli sisaldavat suuõõnespreid Sativex.

"Standardiseeritud THC sisaldusega meditsiinilisel eesmärgil kasutamiseks mõeldud kanepile ei ole ühtegi taotlust esitatud," märkis Kollist.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: