"Pealtnägija": puudega lapsed vanema kaotuse korral lisaraha ei saa

Kui terve laps saab vanema kaotuse toetust, siis haige laps mitte, sest tema saab juba puude eest pensioni, selgus "Pealtnägija" loost. Nüüd analüüsib sotsiaalministeerium, kas mingitel juhtudel on kahe pensioni maksmine põhjendatud.

Põhjus on, et rangelt võttes ütleb seadus, et kahte pensioni korraga maksta ei saa. Nii kukubki välja, et terve laps saaks sellises olukorras pensioni, aga haige laps ei saa. Hea uudis on, et pärast seda juhtumit ja meie huvi tundmist, lubas sotsiaalministeerium muuta seadust ja otsida võimalusi, kuidas sellises olukorras alaealisi aidata.

"Pealtnägija" viitas probleemile 17-aastase Gregory näitel, kes on raske puudega ja kelle isa hiljuti suri. Kui varem laekus eraldi elanud isalt elatisraha, siis nüüd tekkis tühimik.

Raskes olukorras Gregory ema Ly vare otsustas taotleda pojale isa surma tõttu toitjakaotuspensioni. Selgus, et Gregory saaks toitjakaotuspensionit ainult juhul, kui ta loobuks puudega seotud pensionist ehk uue nimega töövõimetoetusest.

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalkindlustuse osakonna juhataja Katre Pall ütles, et kahte toetust koos maksma ei pea ja seda ei ole ka kunagi nii tehtud.

Riigi esindajate seisukoht on, et seadus ei luba kahte pensioni korraga maksta ja selline traagiline situatsioon on nii haruldane, et seni pole probleemi tekkinud. Samas kui selline saatuselöök tabab, on ka pisike summa Ly Vare sõnul seda olulisem. "Sellistel peredel, kus on taolised lapsed, on ju kordades suuremad väljaminekud. Sellepärast, et arstil käimised, arstirohud, kellel iganes, eri hoolduse ja hooldevahendid või mida iganes," sõnas ta.

Täpne ülevaade, palju vanema kaotanud puudega lapsi on, puudub, aga jutt käib hinnanguliselt aasta lõikes paarikümnest juhtumist, mis pensionisüsteemi miljardeid arvestades on olematu kulu.

Sotsiaalministeerium analüüsibki nüüd, kas mingitel juhtudel on siiski põhjendatud maksta kaht pensioni korraga, et Gregory sarnase lapse puhul saaks teha erandi. Vastasisulised ettepanekud kavatseb ministeerium saata valitsusse varsti.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: