Läti gümnaasiumid lähevad üle täielikule lätikeelsele õppele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Luts/ERR

Läti gümnaasiumides õpetatakse kolme aasta pärast vaid riigikeeles, lätikeelse õppe osakaal suureneb ka põhikoolides. Seim kiitis lõplikul hääletusel ulatusliku haridusreformi heaks.

Sügisest Läti koolides algav reform peaks riigikeelse õppe 1.-6.klassis viima pooleni ja 7.-9-klassis 80 protsendini kogu õppekavast. Gümnaasiumid on kolme aasta pärast vaid riigikeelsed. Nii kaua kestva üleminekuaja jooksul loodetakse Lätis ümber kujundada kogu õppekava.

"Anname kolme aasta jooksul kogu haridusele - alates poolteisest eluaastast kuni 12. klassi lõpuni - uue sisu," ütles Läti haridusminister Karlis Šadurskis "Aktuaalsele kaamerale."

Peamine on ministri sõnul edastada lastele ja noortele mitte ainult fakte ja teadmisi, vaid õpetada neid mõtlema, lahendama probleeme ja tegema koostööd.

Koolides järk-järguline üleminek riigikeelele ilmselt probleeme ei tekita ja vastasseis on poliitiline. Seda on "Aktuaalsele kaamerale" öelnud mitu koolijuhti ja sama kinnitas ka haridusminister.

Mitte just väga osalejarohkeid protestimeeleavaldusi on Riias korraldanud Vene Liit Lätis ja Riia linnapea Nils Ušakovsi Koosmeel on riigikeelse õppe suurendamise vastu. Koosmeele parlamendisaadikud paluvad presidendil seadusemuudatusi mitte välja kuulutada. Kõik hääletused seimis näitasid, et reformi toetab ka ülejäänud osa opositsioonist.

"Opositsioon on poliitiline. Jah, koolid ja haridusjuhid küsivad tehnilisi asju - kuidas me reformi korraldame ja läbi viime, kuidas saavad õpetajad omandada uut metoodikat ja osaleda keelekursustel. Oleme selleks valmis," rääkis Šadurskis.

Minister usub, et ühes klassis õppides suhtlevad läti ja vene noored ka hiljem omavahel rohkem ning nii võidab kogu riik. "On väga naiivne mõelda, et kui meie lapsed õpivad eraldi, siis suureks saades hakkavad nad elama ja toimetama koos ühes ühiskonnas. Seda ei juhtu! Rahvuslased soovinuks muuta lätikeelseks kogu koolihariduse, ja juba palju varem."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: