Ušakovs selgitas ERR-ile, miks ta lõpetas koostööleppe Vene võimuparteiga

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riia linnapea ja Läti erakonna Koosmeel juht Nils Ušakovs ütles teisipäeval Tallinnas käies ERR-ile, et tema erakond loobus koostööleppest Ühtse Venemaaga seetõttu, et praktikas lepe ei töötanud ning et see oli loogiline samm ka arvestades Koosmeele saamist Euroopa sotsiaaldemokraatide liikmesparteiks. Endiselt Ühtse Venemaaga koostöölepet omavale Keskerakonnale ta aga sellel teemal soovitusi jagada ei tahtnud.

"Mida te ütlete oponentidele, kes räägivad, et Koosmeel on Venemaa-meelne või venemeelne erakond?" küsis ajakirjanik Toomas Sildam erakonnajuht Ušakovsilt.

"Ühest küljest, meil oponentidest tõepoolest puudust ei ole, sest me oleme suur partei, kellel näiteks Riia puhul, kui me võtame eelmise aasta valimised, on valijatest umbes 60 protsenti venekeelsed ja ligikaudu 40 protsenti lätlased. Me oleme selles mõttes tõesti ainukene rahvustevaheline partei. Ja oma oponentidele me räägime, et ärge meile neid küsimusi esitage, minge küsige meie valijatelt - lätlastest valijatelt, mittelätlastest valijatelt - ja rääkige nendega," vastas Riia linnapea.

Küsimusele, miks Koosmeel loobus koostööleppest Ühtse Venemaaga, vastas Ušakovs järgnevalt:

"Tegelikkuses see koostöölepe ei töötanud ega funktsioneerinud mitu viimast aastat. Ning juba 2006. aastal ehk väga ammu me esitasime - ma ise võtsin sellest osa - taotluse ja seadsime strateegiliseks eesmärgiks astuda Euroopa Sotsialistlik Partei (Euroopa-ülene sotsiaaldemokraatlik partei ESP, mille liikmeks on ka Eesti Sotsiaaldemokraatlik Erakond - Toim.) liikmeks. Me selle teekonna nüüd läbisime ja oleme osa suurest perekonnast ning sellises olukorras suhted parteidega kolmandatest riikidest kavatseme me sõlmida just koos meie seltsimeeste ja kolleegidega ESP-st. See oli täiesti loogiline samm. Me informeerisime sellest ka oma kolleege Ühtsest Venemaast ja teeme tööd edasi."

Keskerakonnale ta aga sellel teemal nõua anda ei soovinud.

"Vaadake, milles mind ka ei süüdistata... Teeme nii, et sinna ei lisata süüdistust Eesti siseasjadesse sekkumises. Palun, seda peate te küll ise tegema," sõnas Ušakovs naerdes.

Tallinna külastades rääkis Ušakovs ka oma erakonna suhtumisest Läti haridusreformi ning tema sõnul ei peaks Läti võitlema mitte kakskeelsete koolide kaotamise, vaid mitmekeelsete koolide arendamise nimel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: