Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria režiim esitas Ida-Ghouta mässulistele ultimaatumi

Purustused Ida-Ghoutas Harasta linnas.
Purustused Ida-Ghoutas Harasta linnas. Autor/allikas: STR/AFP Photo/Scanpix

Süüria valitsus esitas Ida-Ghouta järelejäänud mässuliste aladel tegutsevale suurimale opositsioonirühmitusele ultimaatumi, nõudes selle soostumist evakueerimisega kolme päeva jooksul, vahendas riigitelevisioon neljapäeval.

Kõnelused Damaskuse lähedal asuva Ida-Ghouta enklaavi suurimat linna Doumat kontrolliva Jaish al-Islami ja Venemaa vahendajate vahel seiskusid paari päeva eest ja edasiliikumisest seni teateid pole.

Süüria riigitelevisiooni teatel algas 72-tunnine tähtaeg kolmapäeva ööl vastu neljapäeva.

Süüria valitsus ja selle toetaja Venemaa nõuavad Jaish al-Islamilt Doumast lahkumist. Rühmituse pressiesindaja Ammar al-Hassani sõnul nõuab režiim selle võitlejate evakueerimist Süüria loodeossa Idlibi provintsi, kuid rühmitus on nõudmise tagasi lükanud.

Valitsusmeelne meedia on hoiatanud režiimivägede täiemahulise pealetungi eest Doumale, kui mässulised evakueerima ei nõustu.

Vene kaitseminister Sergei Šoigu ütles Moskvas, et Süüria mässulised üritasid saata Damaskuse idapoolsetest eeslinnadest 'evakueeritavatele tsiviilelanikele mõeldud bussidesse enesetapuründajaid.

Šoigu ütles kohtumisel ÜRO Süüria eriesindaja Staffan de Misturaga, et Venemaa sai selle kohta vihje ning on leidnud viimase kolme päeva jooksul 48 pommivööd.

Vene kaitseministri sõnul on viimase kahe nädala jooksul evakueerimislepete tulemusena Ida-Ghoutast lahkunud umbes 135 000 tsiviilisikut ja üle 11 000 mässulise.

Venemaa sundis selliste lepete alusel evakueerima rühmituse Ahrar al-Sham võitlejad Harastast ja seda ümbritsevatelt aladelt ning suur osa rühmituse Faylaq al-Rahman võitlejatest ja tsiviilisikutest on Moskva survel lahkunud rühmituse kontrolli all olnud sektorist, kuhu kuuluvad Arbini ja Zamalka linn ja Jobari piirkond.

Süüria valitsusväed on vallutanud alates 18. veebruarist üle 90 protsendi alates 2012. aastast mässuliste käes olnud Ida-Ghouta piirkonnast, pealetungis on surma saanud üle 1600 tsiviilelaniku.

Lavrov: ÜRO roll Süüria konflikti lahendamises on väga tähtis

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles neljapäeval pärast kohtumist ÜRO Süüria eriesindaja Staffan de Misturaga, et Moskva peab maailmaorganisatsiooni rolli Süürias väga oluliseks.

"Me pidasime ÜRO Süüria eriesindaja Staffan de Mistura ja tema delegatsiooniga koostööle suunatud läbirääkimisi. Meie omalt poolt kinnitasime, et Venemaa peab ÜRO rolli Süüria konfliktile lahenduse leidmisel väga tähtsaks," sõnas Lavrov Moskvas.

Venemaa on tema sõnul De Misturaga sama meelt, et Süüria konfliktile tuleks leida poliitiline lahendus valitsuse ja opositsiooni otsekõnelustel.

"Mõistagi rõhutasime me seda, mis on sätestatud ÜRO resolutsioonides, et poliitiline lahendus on võimalik ainult osapoolte otsekõneluste teel, toetudes nende vastastikusele nõusolekule," lausus Lavrov ühisel pressikonverentsil De Misturaga.

Süüria loodavast põhiseaduskomisjonist rääkides ütles ta, et Venemaa tahab, et komisjoni töö juures oleks tähtsaim kvaliteet, mitte kiirus.

Äärmusrühmituse Islamiriik (IS) endisesse Süüria kantsi Raqqasse, mille USA toetatud Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) oktoobris vallutasid, saadetakse ÜRO hindamismissioon, teatas Vene välisminister.

Türgi pealinnas 4. aprillil kohtuvad Vene president Vladimir Putin, Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja Iraani president Hassan Rouhani arutavad ka Süüria Idlibi provintsi olukorda. Idlib on ainus Süüria provints, mis on veel suuresti opositsiooni käes.

"Olukord Idlibis on keeruline. Loodan, et seal tõsist sõjategevust ei tule, aga see teema on 4. aprilli Ankara tippkohtumise päevakorras," lausus Lavrov.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: