Vseviovi sõnul pole Venemaa raketikatsetuste pärast vaja üleliia muretseda

Venemaa kavandab järgmise nädala kolmapäevast reedeni Läänemerel raketikatsetusi, mille üks ala on esimest korda viimase paarikümne aasta jooksul väga lähedal Lätile. Eesti kaitseministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov ütles "Aktuaalsele kaamerale", et üleliia muretseda pole selle jõunäitamise pärast vaja.

Alasid, kus Venemaa laevastik plaanib Läänemerel järgmisel nädalal raketikatsetusi korraldada, on kolm - üks asub Läti, teine Poola ja kolmas Rootsi lähedal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läti majandusvetes toimuvad katsetused vaid 40 kilomeetri kaugusel Läti piirist.

Venemaa on palunud Läti tsiviillennunduse agentuuril sulgeda kõigil kolmel päeval kella kuuest hommikul kuni kuueni õhtul õppuste paigas õhuruum kuni 18 kilomeetri kõrguseni.

Läti kaitseministeerium leiab, et õppused suurendavad ohte ja häirivad majandustegevust Läänemerel. Läti kaitsejõud jätkavad siiski teenistust tavarežiimil.

"Miks pole neid katsetusi võimalik korraldada Venemaa territooriumil, kus Venemaa neid ju iga päev oma polügoonidel teeb? Seetõttu kutsusime välja Venemaa sõjaväeatašee, täpsustamaks selle katsetuse üksikasju. Loomulikult ütlesime Vene poolele, et tsiviillendude ohutus on kõige tähtsam ja Venemaa peab siin võtma vastutuse," kommenteeris Läti kaitseministeeriumi riigisekretär Jānis Garisons.

Läti palus raketikatsetuste korraldajaid õppuste ala pisut muuta, et see häiriks vähem lennuliiklust.

"See juhtum on eriline kahel põhjusel - ulatuse tõttu ja teisalt lennukoridoride tõttu, sest suletav ala hõlmab palju trasside ristumiskohti," selgitas Läti tsiviillennunduse agentuuri direktor Maris Gorodcovs.

Piirilähedased õppused toimuvad ajal, mil USA-s kohtuvad Balti riikide presidendid USA riigipeaga. Venemaa pole Lätit teavitanud, milliseid rakette kavatsetakse katsetada.

Eesti kaitseministeeriumi hinnangul pole tavatu mitte selline õppus, vaid selle toimumise koht.

"On terve rida reegleid, millele peab riik vastama, kes soovib õppusi korraldada. Nendele reeglitele on Venemaa vastanud. On teada andnud, nagu kord ette näeb, õppuse ala," kinnitas kaitseministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov.

Tema sõnul pole muretseda vaja. "Iseenesest pole tegu millegi muretsema panevaga. Loomulikult jälgime väga tähelepanelikult kõiki õppusi, mis toimuvad nii maal, merel kui ka õhus. Eks see ole märk üldisest Venemaa aktiivsuse kasvust meie piiride läheduses. Katsetatakse erinevaid relvasüsteeme, nii et globaalses mõttes pole see tavatu. Aga tõsi on, et nii lähedal NATO piiridele ei mäleta meiegi, et Läänemerel oleks selliseid õppusi korraldatud. Aga iseenesest see keelatud pole," rääkis Vseviov.

Läti president Raimonds Vējonis ütles reedel, et selline raketikatsetus halvendab julgeolekuolukorda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: