Sotsiaaltöötajad: abivahendite hüvitamine vanusegruppide järgi on diskrimineeriv ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Sotsiaaltöötajad peavad diskrimineerivaks olukorda, kus sotsiaalkindlustusamet teeb abivahendite hüvitamisel rahapuuduse tõttu vahet vanusegruppidel. Sotsiaalkindlustusameti kinnitusel sõltub hüvitamine sellest, milliselt eelarverealt seda rahastatakse ning nii on kitsendatud puuetega lastele ja vanaduspensionäridele mõeldud abivahendite hulka.

Tööealiste inimeste abivahendeid finantseerib Euroopa sotsiaalfond, laste ja vanaduspensionäride abivahendite hüvitisi aga riigeelarve. Kuna Euroopa sotsiaalfondi vahendeid jätkub, siis tööealiste hüvitised taastati pärast kahe kuu pikkust pausi, kuid lapsed ja vanaduspensionärid peavad jätkuvalt varasemast kitsamalt hakkama saama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sotsiaalkindlustusameti teatel sundis taotlejate hulga ja hüvitiste summa kasv langetama raske valiku ja nii otsustati peatada hüvitised sellistele abivahenditele, mille puudumine ei takista iseseisvat toimetulekut, ei tekita täiendavaid tervisekahjusid ja millele on võimalik alternatiive leida tavakaubandusest.

"Näiteks peatati hüvitised niisutatavatele salvrätikutele, lülisamba ja alajäsemete ortoosidele, mis on masstoodanguna valmistatud. On teatud tooteid, mida on võimalik tavakaubandusest leida soodsamalt kui abivahendi ettevõttest," selgitas sotsiaalkindlustusameti abivahendite valdkonna juht Berit Rohtjärv.

Sotsiaaltöötjaid koondav Eesti sotsiaaltöö assotsiatsioon tegi avaliku pöördumise, kus peab kahetsusväärseks, et riiklik süsteem seab sotsiaalselt nõrgemal positsioonil olevad inimesed lisaks ka vanuselisse ebavõrdsusesse.

"Sotsiaalsed staatused nagu vanaduspensioni saajad ja alaealised - nende sihtguppide eraldi nimetamine ja hüvitisest ilmajätmine diskrimineerib. Sotsiaaltöötajate liiduna me näeme, et vanusegruppide põhine toetuste määramine ei peaks kuuluma tänapäevasesse Eesti hoolekandesüsteemi ja võiks olla juba ajalugu," rääkis assotsiatsiooni eetikakomitee juht Indrek Sooniste.

Sotsiaalkindlustusameti prognooside kohaselt taotleb sel aastal ligi 58 000 inimest abivahendi hüvitamist ja selleks on ette nähtud veidi rohkem kui 12 miljonit eurot. Järgmisel aastal on taotlejaid 4000 võrra rohkem.

Hüvitise korra muutus puudutab ligi 10 000 inimest, kellest lapsi on 2000.

"Need on haavatavad sihtgrupid, teadlikkus selliste asjade taotlemisest ja saamisest, määramisest on üldiselt madalad. Kui nad ühel korral ei saa, siis nad ka edaspidi ei pöördu, see on kõige suurem kaotus," ütles Sooniste.

"Abivahendite eelarvel me kindlasti hoiame silma peal ja kui me näeme võimalust hüvitised taastada, me seda ka teeme," kinnitas Rohtjärv.

Sotsiaakindlustusamet hoiab muudatusega kokku 300 000 eurot.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: