Puuetega laste vanemad on hädas abivahendite ja info kättesaadavusega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Puuetega inimeste muresid arutas esmaspäeval riigikogu sotsiaalkomisjon ning puuetega laste vanemad rääkisid, kui keeruline on saada abivahendeid.

Ühel sotsiaalkomisjonis käinud emal oli näiteks lapsele vaja velotrenažööri, et tema lihased ei kärbuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Sotsiaalkindlustusameti poolt tuli siis vastus, et see ei ole lapsele eluks vajalik abivahend ja seega hetkel selle toetamist või rentimist ei toetata," rääkis Leila Lahtvee.

Ta lisas, et väga vähe positiivseid vastuseid tuleb ka invavoodite, vooditõstukite või invaliftide taotlustele, kuigi laps on liikumatu ega saa selleta hakkama.

Ka tugiisiku leidmine on keerukas ja aeganõudev. Lahtvee, kes viimati otsis sobilikku tugiisikut kaks kuud, selgitas, et tugiisikutel pole sotsiaalseid garantiisid.

"Viimasel ajal on olnud mul näiteks tudengid. Tudengid on sotsiaalkindustusega kaetud, aga noored inimesed ei jaksa seda tööd teha ja ta on tegelikult alatasustatud," ütles Leila Lahtvee.

Kui lapsele ei leita sobivat tugiisikut, ei saa vanem tööle. Puuetega inimeste ellu kuulub väga palju bürokraatiat, sest e-riik ei ole ikka veel nendeni jõudnud.

Tervishoiu, sotsiaal, hariduselu ja kohaliku omavalitsuse andmebaasid ei suhtle omavahel ja inimesed ei jõua seetõttu abini.

Need, kes oma õigusi ei tea või kelle jõud erinevaid uksi kulutades raugeb, jäävad lihtsalt abita, ütles puuetega inimeste koja tegevjuht Anneli Habicht.

Osa tööealistest puudega inimestest on aga ilma jäetud ka ravikindlustusest. Neid on 50. "Vähenenud töövõime tagab ravikindlustuse, puue iseenesest ei taga. Neid inimesi on ja kui nad ei tööta, siis neil lihtsalt ei ole ravikindlustust," selgitas Habicht.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm ütles, et ravikindlustuse tagamiseks tuleb muuta seadust. Ja kui sotsiaalministeerium seda ei tee, peaks riigikogu selle ise algatama.

Haukanõmm lisas, et abivahendite probleeme arutab komisjon tuleval nädalal.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: