Suur omaosalus ravimite ostmisel võib osa inimestest vaesusesse tõugata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Uuringust selgub, et tervishoiuteenuste kättesaadavus on Eestis ebavõrdne ja väiksema sissetulekuga inimesed võivad abist ilma jääda. Märgatav ebavõrdsus on teenuste puhul, kus inimeste omaosalus on suur ning ravimite suur omaosalus võib inimesed suisa vaesusesse tõugata.

Inimeste omaosalus on suurim nii käsi- kui ka retseptiravimite ostmisel ja hambaraviteenuse kasutamisel. Kui omaosalus on suur, on suur ka ebavõrdsus tervishoiuteenuste kasutamisel, rääkis Tartu ülikooli analüütik Andres Võrk. Tema sõnul iseloomustab see hambaravi kättesaadavust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Seal sissetulekute vahe on kordades, kui me räägime sellest, et kõige jõukam viiendik leibkondi suudab kulutada 16 korda rohkem kui kõige vaesem," märkis Võrk.

Uuringu järgi ei saanud viimase aasta jooksul rahapuudusel hambaarsti juurde minna ligi 285 000 inimest. Sellised olid 2014. aasta andmed ning hambaravihüvitise mõju neile tulemustele pole veel teada.

Perearstide seltsi juht Le Vallikivi ütles, et lisaks hambaravile jääb inimestele rahapuudusel tihti kättesaamatuks ka füsioteraapia ja psühholoogiline nõustamine.

Omaosalus on aga suur ka ravimite puhul ja nende ostmist sarnaselt hambaravile edasi ei lükata.

"Sealt nüüd tekib siis see olukord, et kui inimesed kulutavad ravimite peale - need madala sissetulekuga inimesed -, siis nad võivad kukkuda lihtsalt vaesuspiirist allapoole," tõdes Võrk.

Tema sõnul oli 2015. aastal viis-kuus protsenti selliseid leibkondi, keda ravimite ostmine vaesuspiirile tõukas.

Vallikivi lisas, et kui Tallinnas perearstid ravimite väljaostmisel suuri rahalisi probleeme ei näe, siis maapiirkondades on pilt teistsugune - apteegid on kaugel ja perearst peab arvestama ravimit kirjutades mitmesuguseid asjaolusid.

"Ta peab arvestama väga paljude asjaoludega - mis see ravim maksab, mis kuupäeval ta seda välja kirjutab, kas siis on juba toetused laekunud, kas see ravim on kättesaadav, kas tema odavamad alternatiivid on kättesaadavad," loetles Vallikivi.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski rääkis, et kui eelmisel aastal kulutas 15 000 inimest retseptiravimitele üle 300 euro, siis sel aastal kellelgi üle selle summa maksta ei tule.

"Alates sellest hetkest, kui inimene on aastas kulutanud retseptiravimitele rohkem kui 100 eurot, hakkab haigekassa pakkuma täiendavat soodustust ravimite väljaostmisel apteegist," kinnitas minister.

Ossinovski leidis, et järgmisena võiks laste retseptiraha kokku liita vanema omaga, et pere soodustus oleks suurem.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: