Tallinna ja Maardu tänavail vedeles sadu kasutatud süstlaid ({{commentsTotal}})

Foto: Greete Palmiste/ERR

Tervise Arengu Instituudi, kahe narkosõltlastega tegeleva mittetulundusühingu ning vabatahtlike moodustatud 11 gruppi käisid teisipäeval läbi mitmeid Tallinna ja Maardu piirkondi ning leidsid tänavailt üle 600 kasutatud süstla.

Üks meeskond alustas Lastekodu tänavalt ja liikus edasi mööda Keskturgu ümbritsevaid tänavaid ja majadevahesid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

MTÜ Convictus psühhodraama grupijuht Jaan Väärt ütles, et otsingukohti valides tuleb loogiliselt mõelda, kus oleks asjatoimetusteks veidi privaatsem paik. "Päris siin keskel akende all ei leia midagi, aga kuskil maja nurgas või kus on pimedam, mittenähtavam koht, sinna vaataks," selgitas ta.

Igal sammul süstlaid ei kohta. Selleks on vaja teravat ja ka kogenenumat silma, et märgata neid varjulisemates kohtades. Grupp leidis lõpuks kolme tunniga 153 süstalt.

Vabatahtlikuna kaasa löönud sõltlasühingu LUNEST juht Mart Kalvet leiab, et paljude riikidega võrreldes on meil olukord isegi hästi.

"Ühest küljest on hea see, et suhteliselt suure tarvitajate hulga juures on meil süstlaprügi palju vähem, kui teistes samasuguse probleemiga kohtades, kus ma olen käinud ja seda näinud, Itaalias või Šotimaal või Ühendkuningriigis, kus on probleemse tarvitamise tulipunktid," lausus Kalvet.

Üks gruppidest kammis läbi Lasnamäe majadevahesid ja tänavaid. Taaskord ei vedelenud süstlad avalikult maas.

MTÜ Convictus välitöötaja ja konsultant Andrei Altdorf ütles, et süstitakse trepikodades või õues, aga et oleks rahulikum, peitutakse ka varjulisematesse kohtadesse.

Lasnamäelt leiti kokku 155 süstalt. Kolmas suurim kogus süstlaid ehk 123 korjati ära Tondi piirkonnast.

Sarnane süstlakorje toimus ka sügisel, toona koguti tänavatelt kokku 122 süstlalt. Sügisel muutsid maha langenud lehed otsimise keeruliseks ning ka vabatahtlikke oli vähem.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: