Politsei sai kätte esimesed elektrišokirelvad

Elektrišokirelv.
Elektrišokirelv. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Politsei on saanud kätte esimesed elektrišokirelvad, instruktorite koolitused algavad mai keskel.

Politsei- ja piirivalveameti eriettevalmistuse juhtivinstruktor Hannes Haav ütles, et esimese hankelepinguga soetatud taserid koos moonaga on jõudnud kohale ning lähiajal saabuvad ka kabuurid. Politsei alustab mai keskpaigas instruktorite ning seejärel reageerivate jõudude koolitamisega. Koolitused kestavad olenevalt puhkustest ja graafikutest tõenäoliselt suvekuude lõpuni

Politsei- ja piirivalveamet allkirjastas veebruari keskel lepingu 35 Taser X2 tüüpi elektrišokirelva ehk taseri ostmiseks. Relvade tarneaeg on kolm kuud. Hankelepingu maht oli 191 225 eurot ning selle summa ulatuses tellitakse lisaks relvadele ka kabuurid, patareid, lasukomplektid teenistuseks ja koolitusteks ning muud vajalikud tarvikud.

Ameti kehtestatud elektrišokirelva standardi kohaselt peab relvadel olema kaks lasersihikut. Hangitavad relvad on kahelasulised ehk neile saab korraga kinnitada kaks padrunit. Kahelasuline relv on parem olukorras, kus esimese padruni üks või mõlemad nooled ründajat ei taba, selgitas pressiesindaja. Iga elektrišokirelvast tehtav lask kantakse automaatselt relvas olevasse elektroonilisse logisse, kuhu läheb kirja laskude toimumisaeg ja kestus.

Samuti võimaldab hangitav relv erinevalt teistest elektrišokirelvadest teha sädemetesti nii, et padrunid on juba relva küljes. Tegemist on lasueelse hoiatusega, kus ründaja näeb elektrišokirelva sinist elektrisädet ning saab veel viimase võimaluse rünne lõpetada.

Seaduste kohaselt võib seda kasutada tulirelva asemel olukordades, kus inimelu on ründe tõttu ohus. Elektrišokirelvad on kasutusel ka vanglateenistuses, kus neid võib kasutada ka gaasi või nuia asemel.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: