Mullu suri narkootikumide üledoosi tõttu 110 Eesti elanikku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1524113400000 | amCalendar}}
Narkomaan
Narkomaan Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eelmisel aastal suri narkootikumide üledoosi tõttu 110 Eesti elanikku ehk nelja inimese võrra vähem kui 2016. aastal.

96 hukkunut olid mehed ja 14 naised, üledoosi tõttu surnute keskmine vanus oli 35, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) surma põhjuste registrist.

Peamine surma põhjustav narkootikum oli fentanüül või selle analoog (89 juhtu 110-st). Samas on suurenenud üledoosidega seotud kiirabi väljakutsete hulk.

Ainuüksi Tallinnas tehti narkootikumide üledoosi tõttu mullu kokku 1396 väljakutset ehk 193 võrra enam kui 2016. aastal.

TAI direktori Annika Veimeri sõnul näitab statistika paraku, et sisuliselt narkootikumide üledoosidest põhjustatud surmades langevat trendi saavutatud ei ole.

"Üheks põhjuseks on kindlasti fentanüüli kangemate analoogide, nagu karfentanüüli jätkuv turuletulek. Tegemist on erakordselt kange ainega, mille väiksemgi vale doseerimine toob kaasa saatuslikud tagajärjed – inimese tapmiseks vajalik kogus on peaaegu nähtamatu terake," nentis Veimer.

Kohtuekspertiisi instituut: üledoose oli 117

Eesti kohtuekspertiisi instituudi (EKEI) andmel oli 2017. aastal üledoose kokku 117.

EKEI arvestuse aluseks on lahangu toimumise kuupäev. Näiteks kui surm saabub detsembri lõpus 2016 ja lahang toimub alles näiteks 2. jaanuaril, siis siit võibki tulla 2017. aasta andmete mõningane tõlgendamise erinevus EKEI ja TAI vahel.

Kohtuekspertiisi instituudi direktor Üllar Lanno tõdes, et statistika kogumine on täna lapsekingades, kuna puudub ühtne infosüsteem.

EKEI väljastab omastele esialgse surma tõendi matusetegevuste alustamiseks ja see on esialgne. Hilisem laboritöö teadmine vormistatakse küll lõpliku surma tõendina, aga puudub info, kas see samal moel TAI-sse jõuab. Ehk see saab olla samuti üks andmete erinevuse põhjendus.

9000 süstivat inimest

Riigiprokurör Vahur Verte sõnul tõkestas keskkriminaalpolitsei 2017. aastal kahe suurema kriminaalasja raames ligi 10 kilo fentanüüli Eesti tänavatele jõudmise ning seda on rohkem kui viimase 10 aasta vältel on tuhandete süüteomenetluste raames seni kokku avastatud.

Eestis on hinnanguliselt 9000 narkootikume süstivat inimest. 2017. aastal sai TAI abiprogrammide kaudu ravi või rehabilitatsiooni 1473 narkootikume tarvitavat täiskasvanut ja 184 alaealist.

Nõustamist ja kahjude vähendamise keskuse teenuseid sai ligi 5500 inimest.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: