Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti kohus karistas koerale "natsitervitust" õpetanud meest rahatrahviga

Mops Buddha televiisori ees.
Mops Buddha televiisori ees. Autor/allikas: Video stoppkaader

Esmaspäeval tegi Šotimaal Põhja-Lanarkshire'is asuv Airdrie kohus teatavaks karistuse mehele, kelle sama kohus mõistis eelmisel kuul süüdi vihakuriteos. Vihakuritegu seisnes selles, et mees õpetas oma elukaaslase koera "natsitervitust" tegema, ning selle eest peab süüdimõistetu nüüd tasuma 800 naelsterlingi suuruse trahvi.

30-aastane Mark Meechan oli filminud seda, kuidas tema 29-aastase elukaaslase Suzanne Kelly mops Buddha tõstab paremat käppa televiisorist Adolf Hitlerit nähes ning reageerib hüüatustele "juutidele gaasi" ning "Sieg Heil", vahendasid Guardian ja Daily Telegraph.

Pärast seda, kui mees video 2016. aasta aprillis Youtube'i keskkonda postitas, vaatas seda rohkem kui kolm miljonit inimest, kellest mõned ka Briti politseid teavitasid.

Meechan eitas kuritegu ja selgitas kohtus, et oli soovinud sellega vaid oma tüdruksõpra ärritada. Ka Suzanne Kelly tunnistas, et video oli näide tema elukaaslase "mustast huumorisoonest".

Kohus aga mõistis mehe kommunikatsiooniseaduse alusel süüdi ja leidis, et tegu oli rassistliku ja vaenu õhutava materjali avaldamisega. Kohtu hinnangul ei teinud mees videot oma tüdruksõbra ärritamiseks, vaid tegelik eesmärk oli meelitada jälgijaid tema poolt avaldatud teiste materjalide juurde. Kohtu arvates ei saa väide, et tegu oli huumoriga olla "võlukepikeseks", mille abil võib ebasobiva materjali postitamist automaatselt õigustada.

Kohtu arvates on Meechani näol tegu intelligentse mehega, kes peab mõistma, et sõnavabadusega kaasneb ka vastutus.

Meechani advokaat Ross Brown omakorda lausus, et video oli mõeldud vaid tema sõpradele ja tüdruksõbra ärritamiseks. Samuti juhtis kaitsja tähelepanu sellele, et pärast video laiemalt levima hakkamist, oli Meechan avaldanud mitu videot, kus ta asjaolusid avalikkusele selgitas.

"Tema tüdruksõber tunnistas, et tema teada pole härra Meechan kunagi omanud mingeid antisemiitlikke seisukohti. Süüdistava seisukohad on nii tolerantsed kui ka liberaalsed. Tema tüdruksõbral pole mingit kahtlust, et see oli näide tema huumorisoonest," rõhutas Brown.

"Kohus peaks härra Meechani õigeks mõistma ainuüksi selleks, et näidata, et praegu on aasta 2018, mitte 1984," lisas advokaat.

Juhtum on Briti avalikkuses pälvinud palju tähelepanu ning Meechani õigeks mõistmist on soovinud näiteks ka juudi rahvusest koomik David Baddiel.

Koomik ja näitleja Ricky Gervais võttis pärast märtsikuist kohtuotsust sõna Twitteris. "Ühendkuningriigi kohus mõistis mehe süüdi nalja eest, mida peeti "äärmiselt solvavaks". Kui te ei usu inimese õigusesse öelda asju, mida te peate ehk "äärmiselt solvavaks", siis ei usu te sõnavabadusse," rõhutas Gervais.

Meechan ise kinnitas kohtuhoone ees ajakirjanikele, et tal on kavas otsus edasi kaevata. "Ma arvan, et see on väga must päev sõna- ja väljendusvabaduse jaoks. Kõigile Briti koomikutele - olge tulevikus väga, väga ettevaatlikud nalja tegemisel, sest ilmselt kontekst ja tahtlus ei oma enam mingit tähtsust," sõnas ta.

Videokokkuvõte kurikuulsast vihakuriteost:

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: