Uuring: kõik robotniidukid murul liikuvat last ära ei tunne ({{commentsTotal}})

Robomow RC304u.
Robomow RC304u. Autor/allikas: Tootematerjalid

Saksamaal läbi viidud uuringu kohaselt on müügil robotniidukeid, mis võivad kujutada tõsist ohtu murul viibivatele lastele.

Saksamaa sõltumatu organisatsioon Stiftung Warentest, mis tegeleb turule jõudnud toodete testimisega, uuris viit robotniidukit, mis on mõeldud tuhandest ruutmeetrist väiksema ala jaoks, ning kolme suurematele territooriumidele mõeldud robotniidukit, vahendas Yle.

Testijad simuleerisid erinevaid õnnetusstsenaariume, mis on seotud seisva, käpuli liikuva ja magava lapsega, ning jõudsid tulemusele, et kõikide robotniidukite puhul esines turvariske.

Märkimisväärne on ka see, et simuleeritavate stsenaariumide aluseks olid võetud Saksamaal reaalselt aset leidnud õnnetused.

Testis kaasatud robotniidukite hind oli 800 eurost 2850 euroni. Muuhulgas võeti vaatluse alla Euroopas laialt levinud mudelid nagu Bosch Indego 400 Connect, Gardena smart Sileno 19060-60 ja Husqvarna Automower 420.

Stiftung Warentest andis nn punase kaardi ehk halvima võimaliku hinde 1900 eurot maksvale mudelile Honda Miimo 310 ja 1000 eurot maksvale Robomow RC304u-le.

Mõlemad robotniidukid ei tundnud ära käpuli liikuvat last, vaid sõitsid otse üle lapse jalga simuleerivast kingast. Testijad rõhutavad, et samalaadses reaalses olukorras saaks paljajalu liikuv laps äärmiselt tõsiseid vigastusi.

Test tõestas, et ka maas magavat last on robotniidukil raske märgata - ükski testitud seadmetest ei peatunud kunstkäe ees, vaid tera liikus peatumata üle "sõrmede".

Ka Soomes on ohtlikke robotniidukeid müügilt kõrvaldatud

Ka Soomes on vigastuste tekkimise riski seoses robotniidukitega tähele pandud.

Näiteks 2014. aasta sügisel teatas Biltema kaubanduskett, et robotniidukil LMR24 on puudulik lõiketerade kaitse ning seadmed korjati müügilt ja hävitati.

Soome turvalisus- ja kemikaaliamet Tukes otsustas seetõttu 2015. aastal testida kolme robotniidukit.

"Testides võeti arvesse muuhulgas elektriohutust, püsti püsimist, mehaanilisi ohte ja mehaanilist vastupidavust. Ühe robotniiduki puhul tuvastati omanikule ohtu kujutav puudus elektrisüsteemis. Sellele mudelile kehtestas Tukes müügikeelu," selgitas Tukesi kõrge ametnik Katri Sihvola.

Robotniidukit ei lükata ja sellega ei sõideta, vaid see töötab iseseisvalt. See asjaolu muudab oluliselt muruniitmisega seotud riske, kusjuures soodsat hinda otsides on paljud inimesed ostnud seadmeid ka näiteks veebipoest väljastpoolt Euroopa Liitu ning see suurendab võimalikku riski veelgi.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: