Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL-i ja USA politseijõud ründasid ISIS-e meediakanaleid

Terroriorganisatsiooni sümboolika ISIS-elt tagasi vallutatud Tal Afaris, Iraagis.
Terroriorganisatsiooni sümboolika ISIS-elt tagasi vallutatud Tal Afaris, Iraagis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Euroopa Liidu ja USA politseijõududel on õnnestunud mitmes riigis korraldatud operatsiooni tulemusena halvata äärmusrühmituse ISIS peamiste meediakanalite töö, teatas Europol reedel.

"Selle murrangulise operatsiooniga oleme löönud suure augu ISIS-e võimesse levitada internetis propagandat ja radikaliseerida Euroopa noori," ütles EL-i politseiagentuuri direktor Rob Wainwright avalduses.

Operatsiooni peasihtmärk oli uudisteagentuur Amaq, mida ISIS on kasutanud rünnakute eest vastutuse võtmiseks ning oma džihaadisõnumi levitamiseks.

Kaks päeva kestnud operatsioon algas kolmapäeval ja oli 2015. aastal algatatud suuroperatsiooni viimane etapp.

"Selle reidiga, mille sihtmärgiks olid suured ISIS-e toetatud meediaväljaanded nagu Amaq, kuid ka raadiokanal al-Bayan, Halumu ja Nashiri uudiste(agentuur), anti löök ISIS-e võimekusele lasta eetrisse ja levitada terroristlikku materjali," teatas Europol.

"Seda rahvusvahelist üheaegselt läbiviidud politseireidi" koordineeriti Europoli peakorterist Haagis, koostöös EL-i justiitsagentuuriga Eurojust.

Operatsiooni juhtis Belgia prokuratuur ning riiklikud politseijõud konfiskeerisid reidi käigus servereid Hollandis, Kanadas ja USA-s. Digitaalset materjali arestiti ka Bulgaarias, Prantsusmaal ja Rumeenias. Samuti tehti domeeniregistraatorite tuvastamisel koostööd Briti terroritõrje internetiüksusega, teatas Europol.

Euroopa politseiorganisatsioon hoiatas Amaqi tõusu eest juba 2015. aasta lõpus, väites, et "terroristide veebitaristu on tehniliselt vastupidav".

"Alates sellest ajast on korrakaitseagentuurid kestva ühise jõupingutuse raames sulgenud meediaväljaande veebivara," lisati avalduses.

ISIS kasutas Amaqi 2016. aastal, et võtta omaks üle terve maailma ning Lähis-Idas korraldatud rünnakuid, sealjuures terroriakte Pariisis, Brüsselis, Barcelonas ja Berliinis.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: