Vähiliidu kampaania keskendub tänavu kaugelearenenud rinnavähile

Maikuu on rahvusvaheline rinnavähi varajase avastamise kuu ning vähiliit ja haigekassa tuletavad meelde, et jälle käib rinnavähi sõeluuring. Rinnavähk on kõige sagedamini esinev naiste pahaloomuline kasvaja, mida viimastel andmetel diagnoositi alates 2015. aastast 750 uut juhtu.

Rinnavähki haigestumine kasvab koos rahvastiku vananemisega - peaaegu 80 protsenti kõikidest rinnavähkidest diagnoositakse üle 50-aastastel naistel. Kui varem olid rinnavähi sõeluuringule oodatud kuni 62-aastased naised, siis sel aastal saavad sõeluuringu kutse valitud sünniaastatega 50-69-aastased naised, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rinnavähi skriiningus osaleb Eestis 70 protsenti kutsututest ja lootust on, et see arv kasvab.

"Ainult kõrge osalusprotsent tagab sõeluuringu efektiivsuse. Kui me tahame sõeluuringu tulemusena konkreetse vähipaikmesse suremust vähendada, siis see osalus peab olema vähemalt 80 protsenti," rääkis Eesti Vähiliidu nõukogu esimees Vahur Valvere.

Sel aastal on vähiliidu kampaania fookuses kaugelearenenud vähk. Just sellise diagnoosiga patsiendid on loonud oma mittetulundusühingu Meeta, kus osalejad saavad üksteist aidata nõu ja jõuga. Liituma on oodatud ka metastaatilise rinnavähi haigete lähedased.

"Rääkida sellise inimesega, kes ise seda kõike üle elab, aitab sellega leppida. Kuna tegemist on haigusega, millele ei ole ravi, saab küll pikendada elu, siis väga oluline on sellega leppida ja kui suhelda teiste saatusekaaslastega on see leppimine kindlasti kergem," ütles MTÜ Meeta juhatuse liige Kaisa Sein.

Neljandat aastat metastaalise rinnavähiga elu jagav Kaisa Sein toonitab, et Meetaga liitujad ei ole millekski kohustatud, vaid avaldavad liitumisega oma toetust suhtlusvõrgustikule.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: