Vikipalu metsapõleng on levinud juba 200 hektarile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1528725300000 | amCalendar}}
Foto: Päästeamet

Harjumaal Anija vallas Vikipalu külas jätkuvad metsakustutustööd. Nii tuli kui ka suits levisid esmaspäeval tugeva tuule tõttu kiiresti ja häirekeskus sai teateid leviva suitsu kohta isegi Jõgevalt. Kui esmaspäeva pärastlõunal oli tules 40 hektarit, siis õhtuse mõõtmise tulemusena põles juba ca 200 hektarit.

Päästeamet sai väljakutse maastiku- ja metsapõlengule Anija valda Vikipalu külla pühapäeval. Kuna ilmastikuolud soosisid tule levikut, reageeriti suure jõuga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teisipäeva ööseks vaibunud tuul ja vähene vihm aitasid kaasa tule leviku piiramisele. Esmaspäeval osales tipphetkel kustutustöödel 166 inimest, sh päästjad riiklikest komandodest, vabatahtlikud, kaitseliitlased ja ka kohalikud elanikud, lisaks veel PPA kopter.

"Meile meeldib rikkumata mets, mis aga tähendab, et seal on hästi palju mahalangenud puid, seal ei ole teid, seal on hästi naturaalne loodus, mis äärmiselt tugevalt raskendab tehnika juurdepääsu, mis tähendab, et füüsiline inimtööjõud on sellevõrra olulisem," selgitas päästeameti vastutav korrapidaja Sven Jablonski.

Esmaspäeva õhtul tõusnud tuul muudab olud veel keerulisemaks ja kuigi ilmateenistus lubab teisipäevaks vihma, siis esialgu sellest kuivuse leevendamiseks ei piisa.

"Kahjuks mitte, eks see selgub homme. Aga meil on ikka väga kuiv. Kui me räägime siin leevendavast vihmasajust, siis me räägime mitu päeva kestvast kastmisest. Loodus on äärmiselt-äärmiselt tuleohtlik praegu," tõdes Jablonski.

"Kõigil inimestel palun äärmiselt suure ettevaatusega looduses liikuda ja looduses olla," lisas ta.

Nädalavahetusel kustutasid päästjad üle 30 maastikupõlengu ja põlengute lõppu veel ei paista.

Harjumaal Rae vallas Aaviku külas süttis esmaspäeva keskpäeval maharaiutud võsa. Selle konkreetse põlengu puhul kardeti, et see levib kiiresti kohe kõrval olevale metsale, aga õnneks suudeti pärastlõunaks tule levikule piir saada ja hullem ära hoida.

Pikalt püsinud kuivuse tõttu on päästeamet kehtestanud suure tuleohu aja üle Eesti. See tähendab, et igasugune tulega seotud tegevus on metsas keelatud ja keeld kehtib ka ametlikele lõkke- ja toidugrillimiskohtadele.

Ohtu hoonetele ja inimestele pole

Päästetööde juht Priit Janno ütles Vikipalus "Aktuaalse kaamera" ajakirjanikule Mart Linnartile, et päästjad püüavad põlengut kontrolli alla saada. See on aga heitliku ja puhangulise tuule tõttu väga keeruline.

"Kui oleme saanud suured liinid ette, siis täna päeval toimus tuule pööramine praktiliselt 180 kraadi, nii et väga keerulised olud. Aga hetkel oleme suutnud seda 150 hektaris kinni hoida ja tegevus jätkub," rääkis Janno kella 18.30 ajal.

Kuigi Vikipalu kustutustöödele on kaasatud palju jõudu, jätkub Janno sõnul päästjaid ka teistesse kohtadesse, kus maastikupõleng võib puhkeda.

Janno kinnitas, et metsapõleng praegu hoonetele ega inimestele ohtu ei kujuta.

Vastates küsimusele, kas päästeametil on plaanis kehtestada metsamineku piiranguid, ütles Janno, et keelde võib kehtestada, aga nende täitmist on väga raske kontrollida.

Priit Janno kinnitas õhtul kella 21 ajal "Aktuaalsele kaamerale", et metsapõleng on levinud 160 hektarile ning kustutustööd jätkuvad ka teisipäeval ja võib-olla ka kolmapäeval.

Linnarti sõnul on õhtuks kustutustöödele kaasatud 160 inimest ja 30 ühikut tehnikat, samuti PPA kopter. Veidi enne kella 21 jõudsid appi ka kaitseliitlased.

Vaata Mart Linnarti ülevaadet metsapõlengust otse Vikipalust:

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Elo Ellermaa, Merili Nael, Mart Linnart

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: