Galerii: juuniküüditamist meenutati Linda kuju juures ja Vabaduse väljakul ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1528975860000 | amCalendar}}

14. juunil peetakse üle Eesti 1941. aasta küüditamise ohvreid meenutavaid mälestustseremooniaid. Tallinnas meenutati keskpäeval ohvreid Toompeal Linda kuju juures ja kujundliku pisarate merega Vabaduse väljakul.

Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Marcus Ehasoo ütles oma mälestuskõnes, et ta on märganud, et ühiskondlik hoiak on tänaste noorte suhtes veidi skeptiline ja kõlama on jäänud küsimused, kas noor hoolib.

"Teadke, et Eesti noor tõepoolest hoolib oma rahvast ja oma riigist. Me oleme tänulikud neile kõigile, kes vaatamata ajaloo koledustele ei andnud alla, vaid tegid kõik selleks, et tänane Eesti saaks olla vaba, ka vägivalla vaba," ütles Ehasoo.

"Järjest olulisem on see, et tulevastele põlvedele tuleb edasi anda see teadmine, mis täna olemas on. Ajaloo koledaid momente ei tohi mitte varjata, vaid neist tuleb rääkida avatult ja ausalt. Ainult nii on võimalik säilitada teadmine, mis säästaks meid ajaloo kordumisest."

Lindamäel toimunud juuniküüditamise mälestustseremoonial esinesid sõnavõtuga riigikogu esimees Eiki Nestor, justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Arnold Aljaste ning Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Ehasoo. Mälestuspalvuse pidas EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Tartus meenutati juuniküüditamise ohvreid jumalateenistuse, leinarongkäigu ja kõnekoosolekutega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nii massiküüditamise mälestuseks rajatud Pisarate pargis kui ka represseeritute mälestuseks püstitatud Rukkilille mälestusmärgi juurde asetati pärgi ning süüdati küünlad.

Mälestusüritustel rõhutati, et toonaseid kuritegusid ei tohi unustada ning küüditatute kohus on oma mälestusi nooremale põlvkonnale edasi anda.

Ka Võrus meenutati juuniküüditamise ohvreid. Kokku küüditati Kagu-Eestist Siberisse 3600 inimest. Nende mälestuseks asetati Võru raudtejaama juures olevale küüditatude memoriaalile pärjad ja küünlad.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: