Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Väliseestlaste organisatsioon soovib 1944. aasta põgenikele mälestuspäeva

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) saatis riigikogule pöördumise, milles tegi ettepaneku kuulutada 19. september ametlikult 1944. aasta suurpõgenemise mälestuspäevaks.

"Kümned tuhanded Eesti vabariigi kodanikud olid sunnitud tookord oma elu säilitamiseks võtma ette teekonna teadmatusse. Mitte kõikide jaoks ei lõppenud see tee õnnelikult ning tänaseni pole selge teekonnal hukkunud eestlaste arv," seisab suurima väliseesti kogukondi ühendav organisatsiooni pöördumises.

Läkituses seisab, et see kurb ja traagiline sündmus eestlaste jaoks üle kogu maailma ei ole kahjuks leidnud ametlikku kajastust riikliku mälestuspäevana. Pöördumise koostajad meenutavad, et kodumaalt Siberisse küüditatute kannatusi mälestab Eesti leinapäevana massiküüditamiste aastapäevadel 25. märtsil ja 14. juunil.  

"Mälestades 1944. aasta põgenejate kannatusi ja võitlust ellujäämise nimel annab ühtlasi võimaluse tunnustada pagulaseestlaste märkimisväärset panust Eesti riigi õigusliku järjepidevuse säilimises ja taasiseseisvumises. Mälestuspäev võiks saada ühendavaks sillaks kodu- ja väliseestlaste vahel," leiab ÜEKN.

Organisatsioon lisas, et 2019. aastal möödub 75 aastat massilisest eestlaste põgenemisest Nõukogude terrori eest.

"Eestis on raske leida peret, kelle suguvõsas ei oleks 1944. aasta põgenejaid ja inimesed tunnevad vajadust nii Eestis kui ka väljaspool meenutada ja mälestada tookordse septembrikuu raskete otsuste aega. Eesti vanasõnagi ütleb, et ilma minevikuta pole tulevikku. ÜEKN loodab, et mälestuspäeva tähistamine 19. septembril muutub iga-aastaseks tavaks nii Eestis kui ka igal pool mujal, kus elab eestlasi. Jääme lootma, et Riigikogu liikmed toetavad meie ettepanekut."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: