Vene siseministeerium: Gulagi arhiive ei hävitata, vaid digitaliseeritakse ({{commentsTotal}})

Vangikong Gulagi muuseumis.
Vangikong Gulagi muuseumis. Autor/allikas: Maksim Kimerling/TASS/Scanpix

Venemaa siseministeerium ütles, et vastupidiselt hiljuti väidetule, et Venemaa hävitab Gulagi arhiive, tegelevad ametnikud hoopis arvestuskaartide digitaliseerimisega.

Ministeerium selgitas, et valitsuse arhiivides hoitakse ainult neid arvestuskaarte, mis puudutavad riigivastaste kuritegude eest süüdi mõistetud vange või juhtumeid, kus kinnipeetava dokumentidel on eriline akadeemiline või ajalooline väärtus, vahendas Meduza.

Kui dokumendid eelolevaid tingimusi ei täida, ei peeta nende paberkujul säilitamist vajalikuks ning need kantakse püsivaks hoiustamiseks elektroonilisse registrisse.

Kommersant kirjutas hiljuti Gulagi ajaloo muuseumi direktorile Roman Romanovile viidates, et arvestuskaartide hävitamine käib ametkondadevahelise salakäsu alusel 2014. aastast. Muuseumijuhi väitel hävitatakse kaardid, kui nendel kajastatud isiku sünnist möödub 80 aastat.

Asesiseminister Igor Zubov on sellise poliitika rakendamist eitanud.

Praeguseks on teada kahest juhtumist Magadani regioonis, kus teadlased on soovinud ligipääsu arvestuskaartide arhiivile, kuid saanud vastuseks, et need dokumendid on hävitatud.

Ainult siseministeeriumi arvestuskaartidel on teave selle kohta, millal süüdimõistetu laagrisse saadeti, kas ta jäi ellu või viidi ühest laagrist teise. Kui kaart hävitada, siis see teave ununeb.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: