Kommersant: Venemaal hävitatakse nõukogude ajal represseeritute andmeid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
GULAG-i muuseum Kutšinos. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaal hävitatakse Nõukogude Liidus repressioonide ohvriks langenute arvestuskaarte, kirjutas ajaleht Kommersant.

Arvestuskaartide hävitamine käib ametkondadevahelise salakäsu alusel 2014. aastast, kirjutab Kommersant viidates GULAG-i ajaloo muuseumi direktorile Roman Romanovile.

Romanovi väitel on 12. veebruaril 2014 üllitatud ametkondadevahelisel käsul "Venemaa siseasjade ametkondade alusel moodustatud kesksete operatiiv-teatmeliste, kriminalistlikke ja otsinguteabekogude pidamise ja kasutamise kinnitamise kohta" tempel "ametialaseks kasutamiseks".

Dokumendi kohaselt hävitatakse kaardid, kui nendel kajastatud isiku sünnist möödub 80 aastat. Käsule kirjutasid alla sise-, justiits-, eriolukordade-, kaitseminister, Venemaa julgeolekuteenistuse (FSB), uimastipolitsei, tolli-, riigikuller- ja valveteenistuse ülem ning peaprokurör.

"Kodanike kriminaalasjad on hoiul FSB-s või riigiarhiivides, kuid kõik need lõppevad süüdimõistmise kuupäeva ja kohtuotsusega: mahalaskmine või laagrisse saatmine. Mahalaskmisega on selge. Aga teave, millal süüdimõistetu saadeti laagrisse, kas ta jäi seal ellu, kas viidi ühest laagrist teise, on ainult siseministeeriumi arvestuskaartidel ja pärast kaardi hävitamist see teave ununeb," kinnitas GULAG-i ajaloo muuseumi partner Sergei Prudovski.

Inimõiguslased on kaartide hävitamisest juba teavitanud presidendi nõunikku Mihhail Fedotovit, kes ei välistanud, et küsimusega hakkab tegelema tema juhitav poliitiliste repressioonide ohvrite mälestuse jäädvustamise töörühm.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: