Austraalia kilekotikeeld ärritas ostjaid

Austraalias hakkas nädalavahetusel kehtima ühekordse plasti kasutamise keeld, mis on ostjates tekitanud pahameelt ja agressiivsust.
Ühekordsete kilekottide keeld on osa riiklikust püüdest vähendada jäätmeid. Kuuest Austraalia osariigist neljas ähvardavad müüjaid nüüd trahvid, kui nad kilekotte kasutavad, vahendab BBC.
Austraalia kauplustekett Woolworths kehtestas kilekotipiirangu 20. juunil ehk juba enne 1. juuli tähtaega, hakates kilekotte müüma 15 sendi eest. Klientide pahameele tõttu otsustas kett oma poliitika aga kiirelt tagasi võtta ja pakkuda taaskasutatavaid kotte tasuta 8. juulini.
BBC andmetel on kliendid pahased ja agressiivsed: näiteks haaras üks ostja müüjal kõrist ja teine nimetas töötajaid "rahaahneks rämpsuks". Jaemüüjate ühendus korraldas küsitluse oma 132 liikme seas ning neist 57 ütles, et on kannatanud klientide sõimu või vägivalla all.
Kauplustekett Coles avas pühapäeval poodide kõik kassad, et lisatööjõud saaks muudatust klientidele selgitada ning järjekordade pikkust vähendada.
ÜRO andmeil on praeguseks kehtestanud enam kui 60 riiki ühekordsete kilekottide kasutamisele keelu või maksu. ÜRO keskkonnaagentuuri hinnangul kasutatakse maailmas kuni viis triljonit ühekordset kilekotti aastas.
Igal aastal jõuab maailma ookeanidesse üle kaheksa miljoni tonni plastikut, mistõttu on ÜRO kutsunud ühekordsetest kilekottidest täielikult loobuma aastaks 2022. Uuringute järgi jõuab 95 protsenti plastikust ookeanisse suurte jõgede kaudu: kaheksa neist jõgedest asub Aasias, kus on suurimad reostajad Hiina, Indoneesia, Filipiinid ja Vietnam.
Toimetaja: Anette Parksepp