Mumbai keelas kilekotid ja plastpudelid

Mumbaist sai suurim India linn, mis on keelanud ühekordse plasti kasutamise: elanikke, keda nähakse kasutamas kilekotte, plasttopse või -pudeleid, ootab kuni 25 000 ruupia suurune karistus (umbes 315 eurot) ja oht sattuda kolmeks kuuks vanglasse.
Meresinistes jakkides vaatlejad on pandud mööda linna vahti pidama, et tabada ärisid või elanikke, kes kasutavad endiselt plastkotte. Karistused on hakanud ettevõtetele juba kehtima ja näiteks McDonald's ja Starbucks on allikate sõnul juba trahvi saanud.
Trahvid ulatuvad 5000 ruupiast (63 eurot) esimese rikkumise korral kuni 25 000 ruupia (315 eurot) ja kolmekuise vangistuseni juhul, kui rikkuja tabatakse mitmendat korda plastikut kasutamas.
"Reostuse olukorrast lähtuvalt on seda tore teha, aga inimeste jaoks on see suur probleem," ütles Mumbai elanik Kamlash Mohan Chaudhary. "Inimesed kannavad siin kõike kilekottides." Elanik lisas, et on hakanud kandma oma asju riidest kotis ning tema kohalik lihunik on hakanud liha pakkima kilekottide asemel ajalehtedesse.
India võõrustas hiljuti maailma keskkonnapäeva, mis keskendus sel aastal plastjäätmete epideemiale. Alates 1950. aastast on igal aastal visatud loodusse umbes 6,3 miljardit tonni plastikut, millest enamik ei lagune vähemalt 450 aastat.
Indialaste plastikasutus on vähem kui pool maailma keskmisest: 11 kilogrammi aastas, võrreldes 109 kilogrammiga USAs.
Toimetaja: Anette Parksepp