Mobiil-ID taotlemine lihtsustub

Siseministeerium loob võimalus hankida mobiil-ID edaspidi selliselt, et isikusamasuse kontrollimiseks ei pea taotleja ennast edukalt autentima politsei- ja piirivalveameti taotluskeskkonnas, vaid saab kõik asjad aetud oma mobiilioperaatori juures.

Praegu peab inimene m-ID valmidusega SIM-kaardi saamiseks ja lepingu sõlmimiseks pöörduma kõigepealt oma mobiilioperaatori poole.

Seejärel peab taotleja teenuse kasutamiseks ID-kaardiga sisse logima PPA vastavasse taotluskeskkonda ning seal digitaalselt allkirjastama taotluse, misjärel mobiil-ID sertifikaadid aktiveeritakse.

Pärast ID-kaardi turvakriisi, sai siseministeerium ülesande töötada välja lahendus, kuidas inimesed saaksid m-ID viisil, mis ei sõltuks ID-kaardist. Teatavasti sulges PPA sadu tuhandeid ID-kaarte, misjärel polnud enam mobiil-ID taotlemine võimalik.

Uus mobiil-ID taotlemise lahenduskäik ei sõltu enam ID-kaardist, sest kõik toimingud saab üldjuhul mobiilioperaatori juures kohe ära teha.

Inimene läheb oma mobiilioperaatori esindusse ja sealne töötaja tuvastab isiku kehtiva isikut tõendava dokumendi alusel.

Operaator teeb seejärel päringu PPA infosüsteemi, et kontrollida nii dokumendi kehtivust kui ka isikusamasust. Koos päringu vastusega teeb PPA otsuse m-ID väljaandmise kohta.

Isikusamasust kontrollitakse seejuures näobiomeetria võrdlemisel. See tähendab, et esindusse pannakse üles kaamera või muu tehniline teeninduse töötajast sõltumatu lahendus, mis mobiil-ID taotlejast foto teeb ja PPA-sse isikusamasuse tuvastamiseks saadab.

Elisast öeldi ERR-ile, et ettevõttel on uus näobiomeetrial põhinev protsess juba välja töötatud ja koostöös partneri MindTitaniga ollakse lähikuudel valmis seda klientide peal katsetama.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: