Ohtliku koera suhtes ei saa omaniku nõusolekuta midagi ette võtta ({{commentsTotal}})

Esmaspäeval sai Põlvamaal mees oma talu hoovis naabri hulkuvalt koeralt sedavõrd rängalt pureda, et ta on siiani haiglas. Algselt loomade varjupaika viidud loom anti aga juba paar päeva hiljem omanikule tagasi ning selgub, et ohtliku loomaga ei saagi keegi midagi ette võtta, kui omanik sellega nõus pole ja lubab edaspidi oma lemmiku eest korrektselt hoolt kanda.

Põlvamaal asuv Haavametsa talu on mitme perekonna suvekodu ning mõnikord on selle talu hoovil koos mitu põlvkonda 84-aastasest vanaemast kuni vaevalt aastase lapselapseni. 700 meetri kaugusel elab aga naaber, kelle kaukaasia lambakoer pääseb sageli lahti ning käib Haavametsa talu hoovis uitamas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nädala algul ründas see koer hommikul õue astunud kirjanikku Andres Langemetsa.

"Ilma lõrisemata, absoluutselt kohe kargas näo ja kõri suunas. Ma suutsin käed ette panna ja oma käsi ohverdades sain seda rünnakut tõrjuda. Jooksin verd ja naharibad tilpnesid, paar sõrmeluud on läinud ja haavu oli ma ei tea, mitukümmend," kirjeldas kannatanu.

Sündmusele reageeris nii politsei kui ka kiirabi. Langemets viidi Põlva haiglasse, koer viidi aga Tartu kodutute loomade varjupaika, kuid juba paar päeva hiljem anti ta sealt omanikule tagasi.

"Aga kuidas nüüd niisuguses kohas, oma talu territooriumil ohutult olla, laste ja lastelastega suhelda, ma ei kujuta ette. Midagi on kuskil viltu," kommenteeris Langemets.

"Korrakaitseseadus räägib väga täpselt sellest, et koeraomanik peab tagama selle, et oleks ohutu ja kui koeraomanik seda teeb, siis ei saa seda koera kauem varjupaigas hoida," selgitas Kagu politseijaoskonna juhtivuurija Andres Kirsing.

"Tegelikult nii politsei kui ka omavalitsus, lootsime leida võimalust, et menetluse lõpuni hoida koera turvakodus. See meil ei õnnestunud, kuna seadusandlik alus praegu puudub," sõnas Räpna vallavanem Enel Liin.

Ta lisas, et järelevalve lemmiklooma nõuetekohase pidamise üle lasub kohalikul omavalitusel. Kui peaks aga selguma, et loomaomanik ei täida nõudeid, on kohalikul omavalitsusel tegelikult üsna vähe võimalusi hooletut peremeest korrale kutsuda.

"Siinkohal mul ongi selles mõttes väga suur mure, et nenende omanike käes, kes ei soovi ja kes ei pea oma koeri ja kasse vastavalt eeskirjale, on kõik õigused, aga inimest, kes võib rünnaku ohvriks sattuda, ei kaitse keegi. Me ei saa minna, võtta koera ära," tõdes Liin.

Tema ettepanekul peaks selliste juhtumite puhul olema võimalus hoida ohtlikku looma turvakodus ning samuti peaks omavalitsustel olema võimalus omanikult loom ära võtta, kui looma kohta tuleb korduvalt kaebusi.

Koeraomanik keeldus "Aktuaalsele kaamerale" kommentaaride andmisest.

Kannatanu on teinud prokuratuurile pöördumise kriminaalmenetluse algatamiseks.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: