Saksamaa tahab suuremat õigust välisinvestorite tehingutesse sekkuda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saksamaa majandusminister Peter Altmeier.
Saksamaa majandusminister Peter Altmeier. Autor/allikas: SCANPIX / IMAGO

Saksa majandusministeerium tahab õigust sekkuda tehingutesse, kus väljastpoolt Euroopa Liitu (EL) pärit investorid saaksid Saksa ettevõttes rohkem kui 15 protsendi suuruse osaluse, kirjutab Die Welt.

Welti andmetel soovib valitsus senisest tõhusamast takistada väljastpoolt EL-i pärit investorite tehinguid, millega need saaksid Saksa ettevõtetes osaluse või omandaksid need täielikult. Eesmärk on pärssida tehnilise teabe ja patentide väljavoolu ning kaitsta veelgi paremini riigi olulist infrastruktuuri.

"Tahame tulevikus lähemalt vaadata kaitsetähtsusega ettevõtteid, kriitilist infrastruktuuri ja teisei tähtsaid tsiviilvaldkonna julgeolekutähtsusega tehnoloogiaid, näiteks küberturvalisuses," ütles Die Weltile Saksamaa majandusminister Peter Altmeier.

"Seni oleme saanud seda hinnata vaid siis, kui üle võetakse vähemalt 25 protsenti ettevõtte aktsiatest. Tahame nüüd piiri langetada, et saaksime seda tundlikes majandussektorites rakendada rohkematel juhtudel," lisas ta. Tulevikus saaks ministeerium sekkuda, kui väljastpoolt EL-i pärit investor omandab kas otse või kaudselt 15 protsenti Saksa ettevõttest.

Die Welt märgib, et meede on suunatud peamiselt Hiina investorite pihta. Vaid paar päeva tagasi otsustas Saksa valitsus esmakordselt kasutada enda vaideõigust, mille näeb ette väliskaubanduse ja -maksete määrus (Außenwirtschaftsverordnung), et keelata masinaehitusfirma Leifeld müük Hiina ettevõttele Yantai Taihai. Hiinlased otsustasid tehingust vabatahtlikult loobuda, enne kui veto jõustunuks.

"Väljastpoolt EL-i pärit omandajate ülevõtmistehingud on Saksamaal märkimisväärselt tõusnud. Põhimõtteliselt on need äriotsused, millesse riik ei sekku," ütles Altmaier Weltile ning rõhutas, et oluline on eelkõige just kaitsesektor, kriitiline taristu ja julgeolekutähtsusega tehnoloogia. Tema sõnul ei taha Saksamaa takistada investeeringuid ega laskuda protektsionismi – lihtsalt kontrollida, kes saab mida ja mis eesmärgil osta ning kas see on kooskõlas Saksamaa huvidega.

"Muidugi tahame, et ettevõtted jätkuvalt Saksamaale investeeriks," rääkis minister. "Aga selle kõrval on meie kohustus kaitsta julgeolekuhuve, avalikku korda ning turvalisust. Tähelepanelikkus selles, mis puudutab meie riiklikke julgeolekuhuve, kuulub sotsiaalse turumajanduse juurde," märkis Altmeier.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: